Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
23 Şubat 2020 - Pazar 13:51
 
İran'da Deprem oldu Van'da 8 kişi öldü.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sınırımızdaki İran depremi nedeniyle Van'da enkaz altında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının 7'den 8'e yükseldiğini bildirdi
DÜNYA Haberi
İran'da Deprem oldu Van'da 8 kişi öldü.

Son dakika haberler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınırımızdaki İran depremi nedeniyle Van'da enkaz altında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının 7'den 8'e yükseldiğini bildirdi. 

DÜNYA İran'da 5,9 büyüklüğünde deprem:

Gündemin nabzı, Türkiye'de de hissedilen deprem ile ilgili 'AFAD ekiplerimiz Van Özpınar köyüne ulaştı, diğerlerine de ulaşmak üzere. Enkaz altında vatandaşlarımızın olduğu belirtiliyor' diyen Bakan Soylu, '5 vatandaşımız yaralı olarak hastanelere ulaştırıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor' ifadeleriyle durumu açıkladı. 

İran'da Deprem

İran Hoy şehrinde sabah meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, Van çevre illerinde ve Van Başkale ilçesi Gelenler Köyü'nde hissedilen depremde, genel olarak kerpiçten yapılan evlerin yıkıldığına dikkat edildi. Şimdilik edinilen bilgilere göre enkaz altında kalan kimsenin olmadıgı yönünde. Van Valisi olan Mehmet Emin Bilmez, 'An itibarıyla bu köylerimizde enkaz altında kimse bulunmamaktadır' dedi.

Bölgede ki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

21 vatandaşımızın yaralandığı, İran depreminde Sağlık Bakanı Koca, yazılı açıklamada bulundu ve İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin Van Başkale köyünde de hasara yol açtığını belirtti. Bakan Koca, 'Depremden hemen sonra bölgeye 25 ambulans, 1 helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibimizi sevk ettik. 7 kişinin hayatını kaybettiği depremde 21 vatandaşımız yaralandı. Başkale Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralılardan 8 kişinin durumu kritik, diğer yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum' diye dilkte bulundu. Van Valiliğide konuyla ilgili teknik bilgi verdi ; Merkez üssü İran'ın Hoy kenti olan, saat 08.53'te 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. İlimizde de hissedilen depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybımız bulunmamaktadır. Sınır bölgemizdeki mahallelerimizden bilgi alınmaya çalışılmaktadır. Diye ifade etti.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı