Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 11:14 Bu haber 254 kez okundu
 
İran'da hükumet karşıtı protestolar.
Son dakika gündem haber, İran'da hükümet karşıtı protestolar bir anda dünyanın gündeminde üst sıralara yerleşti.
DÜNYA Haberi
İran'da hükumet karşıtı protestolar.

Son dakika gündemin nabzı haberler,

 

İran'da hükümet karşıtı protestolar bir anda dünyanın gündeminde üst sıralara yerleşti. Tahran Üniversitesinde geçtiğimiz kasım ayındaki benzin zammı protestolarında 1500 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili sloganların yanı sıra "diktatöre ölüm" sesleride yükseldi.

 

İran halkı çok sert sloganlarla hükümete yüklendi

 

Meşhed'deki Firdevsi Üniversitesinde ise hayatını kaybedenler için anma töreni yapıldı. Anma töreninde de slogan sesleri yankılandı. Toplanan kalabalık "Devrim Muhafızları utan, ülkeyi rahat bırak", "Diktatöre ölüm", "Yalancılar istifa", "Silahlı kuvvetler genel komutanı (Hameney) istifa", "Bana fitneci deme, fitnecinin kendisi sensin" sloganları ile protestoda bulundu.

 

POLİSİN MÜDAHALESİ GECİKMEDİ

 

İran özel harekat polisleri, atılan hükumet karşıtı sloganların ardından kalabalığa müdahalede bulundu. Polis gösteri yerine giden yolları kapattı ve vatandaşların o tarafa doğru gitmesini engelledi.

 

 

  • TRUMP İRAN HALKINA SESLENDİ, "DAİMA SİZİNLEYİZ..."

 

 

İran'daki gerilim sonrası ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinden İran vatandaşlarına mesaj gönderdi. Trump mesajında, ''İran ve acı çeken cesur halkına; Başkanlığımdan beri sizin yanınızda durdum. Protestolarınızı yakından takip ediyoruz ve cesaretinizden ilham alıyoruz.'' dedi.

 

Trump'ın Farsçada attığı tweet dikkat çekti

 

Trump, ikinci olarak Farsça tweet attı. "İran hükümeti, İnsan hakları gruplarının İran halkının devam eden protestolarına ilişkin gerçekleri izlemesine ve raporlamasına izin vermelidir. Barışçıl protestocuların katledilmesi ya da internet kesintisi kabul edilemez. Dünya izliyor." diye yazdı.

 

ABD'nin İran için son yaptırımları. TIKLAYIN

 

Israil'den İran için sert açıklamalar. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: İran'da, hükumet, karşıtı, protestolar., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı