Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 14:10 Bu haber 805 kez okundu
 
İran'dan Savaş Tehdidi Tüm dünya Teakkuzda
Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği gizli ve kanlı operasyonlarla "gölge komutan" adı konulan Kasım Süleymani öldürmüştü.
- Haberi
İran'dan Savaş Tehdidi Tüm dünya Teakkuzda

Son dakika haberler Suriye ve Irak'ta gerçekleştirdiği gizli ve kanlı operasyonlarla "gölge komutan" adı konulan Kasım Süleymani, Amerika Başkanı Trump'ın talimatıyla Bağdat'da düzenlenen gizli bir operasyonla öldürüldü.

 

 

  "2008'de DAĞITILAN MEHDİ ORDUSU AKTİF EDİLDİ"

 

 

  Gündem haber'ine göre, Komutan Süleymani'nin ölümünün ardından son dakika bir açıklama yayımlayan Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, 2008 yılında ABD IRAK savaşında adından çokça söz ettiren ve sonrasında, lağvedilen "Mehdi Ordusu"nun tekrar aktif ettiğini duyurdu. Yaptığı son dakika açılamalarda Irak'ı tekrar korumaları için kendi emrindeki milislere talimat veren Sadr, "Vatansever Irak direnişinin lideri olarak, tüm mücahitlere, özellikle Mehdi Ordusu'na, ve tüm vatansever ve disiplinli guruplara Irak'ı korumak için hazır olma emri veriyorum" diye çağrı yaptı.

 

 

"MEHDİ ORDUSU" NEDİR? KİMDİR?

 

 

"Mehdi Ordusu"  Amerikanın Irak'ı işgali sırasında karşı güç gösteren gruplardan biri olarak kayıtlara geçmişti. Mehdi Ordusu, bizzat 2008 yılında yine Sadr'ın emriyle dağıtılmıştı.

 

ACİL KODUYLA DUYURDULAR

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Washington yönetimi, Irak'ta bulunan tüm vatandaşlarından ülkeyi zaman kaybetmeden terk etmelerini istedi.

 

RUSYA'DAN DA KONUYLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA GELDI

 

 

Son dakika, Komutan Süleymanı'nın ölümü sonrası Rusya'dan da hemen konuyla ilgili bir açıklama geldi. Moskova yönetiminden yapılan açıklamada, "ABD'nin İran'ın üst düzey askeri komutanını öldürmesi gerginliği artıracak" diye bir ifadede bulunuldu.

 

ÇİN'DEN YAPILAN AÇIKLAMADA İSE

 

 

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang, son dakika haberler'ine göre, günlük basın toplantısında gelen Süleymani sorusuna, "Pekin yönetiminin uluslararası ilişkilerde güç kullanımına her zaman karşı çıktı. Başta ABD olmak üzere tüm tarafları itidalli davranmaya çağırıyoruz" diye yanıtladı. Çin’in dünya ve İran gelişmelerini çok yakından izlediğini belirten sözcü, "Orta Doğu'da istikrar ve barışın korunması gerektiğini" sözlerine ekledi.

 

FRANSA'DAN VATANDAŞLARINA UYARI

 

 

Tahran'daki Fransa Büyükelçiliği İran'daki vatandaşlarını, İran ordu komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden hemen sonra kalabalik yerlerden ve meydanlardan uzak durmaları için uyardı.

 

"SAVAŞIN FİTİLİ ABD TARAFINDAN ATEŞLENMİŞTİR"

 

 

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi yaptığı açıklamasında komutan Süleymani'ye yapılan infaz operasyonunu kınayan saldırının bölge için ve tüm dünya için tehlike arz ettiği ve 3. Dünya savaşı çıkarabilecek bir egemenlik ihlali olduğu konusunda uyardı. Parlamentoyu acil toplantıya çağıran Irak lideri, "Resmi görev yapan Iraklı askeri liderin suikastı Irak halkı, devleti ve hükümetine karşı düşmanlıktır. Iraklı ve kardeş ülkelerden (İran) askeri liderlerin Irak topraklarında tasfiye edilmesi, ülkemizin egemenliğine yönelik ihlaldir, vatanın onuruna saldırıdır. Ayrıca bu saldırı Irak ve bölgede yıkıcı bir savaşın fitilini ateşlemiştir. Saldırı, ABD askerlerinin Irak'taki varlığına yönelik şartlara da aykırıdır" ifadelerine yer verdi.

 

ABD sürekli İranı tehdit ediyordu. TIKLAYIN

Amerika; İrana ait 52 bölgeyi hedef aldık TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: İran'dan, Savaş, Tehdidi, Tüm, dünya, Teakkuzda,
Yorumlar
Haber Yazılımı