Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
15 Kasım 2020 - Pazar 15:40
 
İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor!
İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor İstanbul'da Deprem Uyarısı İstanbul deprem Haritası 2020 İstanbul Depremi Ne Zaman Olur
GÜNDEM Haberi
İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor!

İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor!

 

Gündemin Nabzı Marmara'daki depremin şiddeti 7.5 olabilir!
 
İçindekiler;

İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor

İstanbul'da Deprem Uyarısı

İstanbul deprem Haritası 2020

İstanbul Depremi Ne Zaman Olur


Gündemin nabzı, Türkiye son İzmir depreminden sonra, tekrar deprem gerçeğiyle yüz yüze geldi. Geçtiğimiz günlerde 12 Kasım Düzce depremi yıl dönümü gerçekleştirilerek, depremde vefat edenler anıldı. 1999 yılında yaşadığımız Düzce'deki deprem gerçeğinde, evlerin neredeyse tamamına yakını yüzde 82'si zarar görmüş, yıkılmıştı. Bunları ele aldığımızda, beklenen İstanbul depremi ile alakalı tahminlerde ve açıklamalarda bulunan, Jeoloji Yüksek Mühendisi Engin Er, katil fay diye adlandırdıkları Marmara'daki fayın kırılması sonrasında Tsunami oluşabileceğini ve yanı sıra da Marmara Bölgesi'nin tamamının bu doğal afetten nasibini alacağını belirtti. Gündemin nabzı haberi edinilen bilgiye göre bu fayın 7 ve üzeri şiddet oluşturma ihtimali var.

 

İstanbul Deprem Haritası 2020

2020 deprem haritası

 

İstanbul'da Deprem Uyarısı

 

KATİL FAY HAREKETE GEÇERSE MARMARA'DA 7.5 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR


2020 30 Ekim İzmir Seferihisar depreminin ardından ölü ve Yaralı Yaralı sayısı açıklanmış 115 kişinin öldüğü 1034 kişinin ise yaralandığı belirtilmişti. 6.6 şiddetindeki bu yıkıcı depremin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şb. Bşk. Engin Er önemli bölgeler arasında yer alan Marmara Bölgesi aktif fay hatları ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.


Marmara Bölgesi Denizinin tam içinden ve Güney Marmara üzerinden geçen 3 adet tehlikeli büyüklükte ve aktif fay hattının bulunduğunu açıklayan Engin Er, bu fayların 7 ila 7,5 şiddeti arasında deprem oluşturacaklarını belirtti. Denizin içerisinde yer alan Kuzey Anadolu fay hattının kırılması sonucunda ise Tsunami oluşturacağını belirterek bu Kuzey Anadolu yay içersinde bulunan 3 ayrı fayın -katil fay- olarak adlandırıldığını belirtti.
 

 

MARMARADA ETKİLENMEYEN YER KALMAYACAK

Katil Fay hattı üzerinde olması beklenen depremin, Marmara Bölgesi'ni tamamen etkileyeceğini söyleyen Er, ifadelerini Şöyle devam etti:

"Güney Marmara'yı etkileyecek olan depremlerden biri de bütün Marmara Bölgesi'ni etkileyecek olan depremlerden bir tanesidir. O da Kuzey Anadolu fay hattının kuzey kolu olarak adlandırılan ve zaman zaman İstanbul depremi olarak yanlış isimlendirilen fay hattı üzerinde oluşabilecek bir depremdir. Yaklaşık 7-7.5 arasında olabilecek bir deprem. 7'nin üzerinde olacağı ve 7.5'e kadar çıkacağı değerlendiriliyor. Tarihsel dönemlere baktığımızda Marmara Denizi içinden geçen faylarda 1766-1509'da 7 ve 7.5 büyüklüğünde depremle olmuş ve oluşan depremler sadece Marmara Denizi etrafında değil Avusturya, İtalya gibi ülkelerde hissedilmiş depremlerdir. Bu depremlerin tekrarlama periyoduna baktığımız zaman 1999 depreminden sonra sismik boşluk olarak adlandırılan yerde oluşabilecek depremin büyüklüğü de yine 7.5 büyüklüğüne kadar varabileceği söylenebilir.

Burada oluşacak olan bir depremin bütün Marmara Denizi'ne kıyısı olan il ve ilçelerde hissedilmesi beklenmektedir. Burada oluşacak olan deprem aynı zamanda tsunami etkisi de gösterebilecek bir depremdir. İzmir'de oluşan deprem aslında normal atımlı, normal fay olarak adlandırdığımız bir fay çeşididir. Marmara Denizi'ndeki fay, doğrultu atımlı fay olmasına rağmen, doğrultu atımlı faylarda heyelan beklenmez ama Marmara Denizi içerisinde bulunan gevşek zeminlerin bu depremle beraber hareket etmesi beklendiğinden ve bu kütle hareketi içerisinde oluşabilecek tsunaminin Bursa'nın Gemlik, Mudanya, Balıkesir'in kenar ilçelerini, Marmara Denizi'ne kıyısı bulunan bütün illerin kenarlarında etkisini göstermesi beklenen bir tsunami etkisi olacaktır. Dolayısıyla burada oluşabilecek bir deprem Güney Marmara'yı etkileyecek" diyerek sözlerini tamamladı.

 

İstanbul'da 7.5 Deprem Bekleniyor

Deprem oluştuğu anda oluşan enerjinin büyüklüğü, depremin bulunduğunuz noktaya uzaklığı, zeminin sıvılaşma özelliğinin olup olmaması gibi faktörler ki, izmir depreminde bayraklı bölgesinde tamda bu olmuştu. Seferihasar merkezli olan depremde, zararı Seferi hisara değil neredeyse 70 km uzaklıktaki bayraklıya vermişti diyen Engin Er,

"Kuzey Anadolu fay hattının orta kolları olarak adlandırdığımız İznik Gölü'nün güneyinden başlayıp Gemlik'te bir kaç kola ayrılan, Orhangazi fayı olarak devam eden, Mudanya'nın denizle birleştiği noktanın kenarından geçip Karacabey'e doğru devam eden Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu üzerinde oluşabilecek 7 büyüklüğünde bir deprem beklenmekte. Burada oluşabilecek bir depremin yine Güney Marmara'yı etkileyeceği bekleniyor. Üçüncü bir deprem kolu olarak da Kuzey Anadolu fay hattının güney kolu olarak adlandırdığımız İnegöl'den başlayıp Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer'den gelip Uluabat'a doğru devam eden fay hattıdır. Burada da, tarihsel dönemlerde oluşan depremlere baktığımız zamanda 7-7.2 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeli var. Burada oluşabilecek deprem de aslında Güney Marmara'nın tamamını etkileyecek özellikte bir deprem. Binaların yıkılmasına sebep olan faktör sadece deprem değildir. Çıkan enerjinin büyüklüğü, deprem olan noktaya bulunduğumuz yerin uzaklığı, bulunduğumuz zeminin özellikleri gibi faktörler binaların yıkılmasındaki belli başlı sebeplerden bir kaç tanesi" diye ifade etti.
 

DOĞAL BİR OLAY NEDEN DOĞAL AFETE DÖNÜŞÜR

Bu tarz vakaların yaşanmaması için önlem alınmasının şart olduğunu söyleyen Er, doğal olayların doğal afetlere dönüşmemesi için bu bir gerekliliktir diyerek şunları sözlerine ekledi:

"İzmir depremine 30 kilometre mesafede olan Seferihisar'da yıkım olmadı. Deniz kenarında olduğu için küçük çaplı tsunami yaşandı. Bayraklı ilçesi ise, depremin merkez üssüne 70 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen burada yıkım ve can kaybı oldu. Aynı şekilde Bursa'ya ve Güney Marmara'ya baktığımız zaman, bazı zeminlerin depremi büyütme özelliği olduğunu görüyoruz. Tıpkı Bayraklı'da olduğu gibi. Bursa'nın Osmangazi, Yıldırım gibi ilçelerinde, buradan devam ettiğimizde Çanakkale'ye kadar sıvılaşma özelliğini gösteren zeminler var. Dolayısıyla depremin oluş yeri, depremden çıkan enerjinin büyüklüğü, bulunduğumuz yerin depremin odak merkezine uzaklığı, bulunduğumuz zeminin sıvılaşma özelliği gösterip göstermemesi gibi faktörler bir arada değerlendirildiğinde, bunların olumsuz olarak değerlendirdiğimiz zaman, doğal olayların doğal afetlere dönüşmesi beklenen bir olay haline gelmektedir. Özellikle Güney Marmara'yı ve Marmara Bölgesi'nin tamamını etkilemesi beklenen, devletin resmi kurumlarının açıkladığı, aktif, diri, canlı fay olarak adlandırdıkları, insanlara etkisi bakımından da katil fay olarak isimlendirilen bu üç fay hattı üzerinde oluşabilecek bir depremin Marmara'yı ve Güney Marmara'yı etkilemesi beklenmektedir."

 

BUNLARIDA OKUYUN

Son dakika izmir depremi

En Son İzmir DepremiIstanbul depremi
İstanbul Depremi Ne Zaman Olur
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı