Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 14:51
 
İSTANBUL’DA ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ PANİĞİ!
Ülkemizle alakası olmayan bu sivrisinek türü, Güneydoğu Asya kökenli olup Avrupa kıtası bölgesinde yaşamaktadır ve İsmi Asya Kaplan Sivrisineğidir.
GÜNDEM Haberi
İSTANBUL’DA ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ PANİĞİ!

İSTANBUL’DA ASYA KAPLAN SİVRİSİNEĞİ PANİĞİ!

 

Gündemin nabzı, Ülkemizle alakası olmayan bu sivrisinek türü, Güneydoğu Asya kökenli olup Avrupa kıtası bölgesinde yaşamaktadır. İsmi Asya Kaplan Sivrisineği olan son dönemde de İstanbul'da görülmeye başlanan bu sivrisineklerin aşırı istilacı ve saldırgan oldukları belirtildi. Bu istilacı tür için Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Necla Birgül İyison ve beraberindeki ekibi sivrisineklere karşı biyopestitit geliştirmek için kolları sıvadı.

Yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi aktaran İyison, "Son zamanlarda İstanbul'a kadar geldi. Çok agresif bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor. En önemli özelliği, diğer sivrisinekler gibi bunlar da hastalık taşıyor. Bu sivrisineğe karşı kimyasal pestisitler kullanıyor. Sinekler bu kimyasallara karşı bir direnç oluşturuyor. Bu yüzden etki etmiyor. Biz de biyoloji olarak bir pestisit üretimi yapmak istedik. Bir bakteri türü besin olarak sineklerin larvalarına veriliyor. O larvalarla beslendiği zaman bağırsaklarında aktif hale geliyor ve bu da onların ölümüne sebebiyet veriyor. Bu laboratuvarda o bakteri proteini yapılıyor. Bunların mekanizması bilinmiyor, bu yüzden yapılarını anlamak için proteinlerin çalışmalarını inceliyoruz" diye anlattı.

 

DİRENÇ İÇİN BİYOLOJİK BİR İLAÇ GELİŞTİRMEK İSTEDİK

Saldırgan tür olan Asya Kaplan Sivrisineğinin hızlı bir şekilde mutasyona uğradığını ve ilaçlara sağlam direnç gösterdiğini belirten İyison, "Kimyasal ilaçlar uzun süre verildiğinde ya da dozu tam bilinmediğinde sivrisinekler buna karşı bir direnç geliştiriyorlar. Bu direncin oluşmaması için biyolojik bir ilaç geliştirmek istedik. Sineğin mekanizmasını öğrenerek ilerleyen zamanlarda farklı biyolojik ilaçlar geliştirmek istiyoruz" diye ifade etti

 

ISIRIĞININ YARA YAPMASI NEDENİYLE VAMPİR DİYORLAR

Özellikle İstanbul'un sahil bölgesi Kilyos, Sarıyer ve Beykoz'da yoğun olarak görülen sivrisinekten bölge vatandaşları da rahatsız durumda. İstanbul Kilyos'ta oturan Mustafa Baltacı, "Vampir sivrisinek diyorlar. Isırdığı yeri yara yapıyor. Önceki yıllarda yoktu bu sene görüldü. Yaralarım hala duruyor. Isırdığı zaman geçmiyor ve çok kaşınıyor. Sarıyer, Beykoz, Kilyos bölgesinde çok var. Evimiz bahçeli, bahçede oturduğumuz an herkesi sokuyor. Özellikle çocukları çok ısırıyor" şeklinde anlattı.

 

NE OLDUĞU BELLİ DEĞİL

Diğer bir vatandaş Satılmış Çetinkaya ise, "Bu yıl hiç görmediğim sinekleri gördüm. Daha önce yoktu. Evime girdiğinde gördüm. Kene ve sinek karışımı gibi bir şeydi. Farklı bir sivrisinek. Hiç görmemiştim" diye konuştu.

Kaplan sivrisineği

KAŞINTISI ve KIZARIKLIĞI UZUN SÜRÜYOR

Kaza zedelerden Cumali Gürler de "Dışarı çok çıkmıyorum bu süreçte ama birkaç defa dışarı çıktığımda sokmuştu. Kaşıntısı, kızarıklığı fazlaydı. 3-4 gün sonra anca geçti" diye belirtti

Uzun suren kasinti
 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı