Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 22:17
 
İstanbul'da Düğün Ve Etkinliklere Kısıtlama
Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların nişan, düğün ve nikâh merasimlerine katılımı yasaklandı.
GÜNDEM Haberi
İstanbul'da Düğün Ve Etkinliklere Kısıtlama

 

İstanbul’da Düğün, Nişan Ve Etkinliklere Kısıtlamala Getirildi


gündemin nabzı İstanbul’da Düğün, Nişan Ve Etkinliklere Kısıtlamala Getirildi. İstanbul Valiliği'nin yapıtığı açıklamaya göre, İl Hıfzıssıhha Kurulunca, tüm kapalı alanlarda sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmemesi yönünde karar verildi. Ayrıca, gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların nişan, düğün ve nikâh merasimlerine katılımı yasaklandı.

 


Alınan Kararlar Şu Şekilde:


- Kapalı alanlarda sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek

- Düğün ve nikâh salonlarında sandalye/koltuk düzeni toplam kapasitenin azami 1/3'ünü aşmayacak şekilde, fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde oluşturulacak.

- Düğün ve nikâhlarda yemek verilmesi de dâhil olmak üzere, her türlü yiyecek-içecek servisi/ikram (paketli su servisi hariç) yapılmayacak.

- Düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere müsaade edilmeyecek.

- Gelin ve damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların nişan, düğün ve nikâh merasimlerine katılımına izin verilmeyecek.

- İçinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra, düğün ve nikâhlarda bu karar ve İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere riayet edilmesinin sağlanması ve alınan önlemlerin denetlenmesi.

- Yukarıda belirtilen düzenlemelerin 31.08.2020 Pazartesi günü saat 08.00'den itibaren geçerli olması kararlaştırılmıştır.

- Tedbirlere uymayanlarla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin adli ve idari işlem başlatılacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı