Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 08:21
 
İstanbul Deprem İçin Uyarı!
Benzer senaryonun Edremit ile Gönen tarafında ortaya çıktığına deginen Prof. Dr. Sözbilir, yine o bölgede son depremin 1944 senesinde olduğunu anımsattı
GÜNDEM Haberi
İstanbul Deprem İçin Uyarı!

Tekirdağ ve Balıkesir İçin Yıkıcı Deprem Uyarısı

 

Son dakika, DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sözbilir, Ganos fayında uzun süredir sessizliğin hakim olduğuna dikkat çekerek, Tekirdağ ve Balıkesiri etkileyebilecek muhtemel iki adet yıkıcı etkiye sahip İstanbul deprem riskine karşı uyarıda bulundu. En son kırılan Ganos fayının 1912'de oluşu ve o tarihten beri yıkıcı etkiye sahip büyük ölçek tarzda bir deprem oluşmadıgının altını çizen Dr. Sözbilir, bu sürenin 100 yılı geçtiğini belirtti.

Benzer senaryonun Edremit ile Gönen tarafında ortaya çıktığına deginen Prof. Dr. Sözbilir, yine o bölgede son depremin 1944 senesinde olduğunu anımsatarak, Balıkesir ve civarını etkileyebilecek sismik tarzda oluşan boşluğa dikkat çekti.

Sözbilir, sözlerine şöyle devam etti, "Kuzey Anadolu fayı at kuyruğu gibi bir şekil göstererek çatallanır. Ganos fayının olduğu kesimlerde özellikle Tekirdağ'ın kara kısımlarında sismik suskunluk olduğu gözleniyor. Burası 1912'de kırılmıştı en son. O günden beri büyük ölçekli yıkıcı bir deprem yok. 100 yılın üzerinde süre geçmiş durumda. Yatay yönde yaklaşık 2 santimlik bir hareket söz konusu. Dolayısıyla bu bölgede 2 metreye yakın bir gerilim birikti. Bu da yaklaşık 7 büyüklüğündeki bir depremin beklentisini gösteriyor. Benzer sismik suskunluk Edremit ile Gönen arasındaki bölgede var. Son depremler 1944 yılında gerçekleşti. Deprem fayın batı kısmında gerçekleşti. Doğu kısmı henüz kırılmış değil. O yüzden burası da bir sismik boşluk niteliği taşıyor. Batıya ve doğuya göre gittiğimizde kuzey Anadolu fayının birçok kısmının kırıldığını görüyoruz. Kırılmayan çok az parçası kaldı. Ganos segmentinin olduğu, Marmara denizindeki yaklaşık 100 kilometrelik bir kısım kırılmış değil. Benzer şekilde Yedisu segmenti de sismik boşluk sınıfında değerlendirilen parçalar".

 

Hızlı Planlama Gerekli

Suskunluğu olan fay hattının, Tekirdağ ve Edremit ile Gönen arasındaki bölgeyi yani Balıkesir kentini yıkıcı etki yapabileceğini izah eden Prof. Dr. Sözbilir, belirtilen bölgede çok sayıda yerleşim yeri bulunduğunu ifade etti. 'Fay yasası' kapsamında yakın zamanda kırılabilecek fayların üzerinde belli değerlendirmelerin yapılmasının şart olduğunu anlatan Sözbilir, şunlarıda sözlerine ekledi: "Buraların yapılaşmaya kapatılması, var olan yapılaşmanın depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. 1912 yılındaki deprem 7.3 büyüklüğündeydi. Daha aşağıda ise 1944 yılında yaklaşık 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bunlar yıkıcı deprem sınıfında değerlendirildiği için buralarda önlem almak gerekiyor. Şu anda devletin başlattığı 'İl Afet Riski Azaltma Planı' var. Bu planın mutlaka hızlı şekilde devreye girmesi gerekir."

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı