Haber Detayı
20 Mart 2021 - Cumartesi 10:21
 
İstanbul Sözleşmesi Son Dakika!
Türkiye İstanbul Sözleşmesinden neden ayrıldı?
GÜNDEM Haberi
İstanbul Sözleşmesi Son Dakika!

İstanbul Sözleşmesi Son Dakika!

 

Son dakika haberleri İstanbul sözleşmesi son dakika. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye dair Avrupa Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da gerçekleşen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin 121'inci toplantısında kabul edilmişti. Bu sebeple de İstanbul Sözleşmesi adını almıştı.
 

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı?

 
Sözleşmede Türkiye de dahil 46 ülkenin imzası bulunuyordu. Sözleşmeye Farklı Pencereler'den bakan 32 ülke sözleşmeyi yürürlüğe alırken, 11 ülke imzası bulunmasına rağmen sözleşmeyi yürürlüğe almadı.

İstanbul Sözleşmesi, 24 Kasım 2011'te Meclis'teki tüm partilerin ortak oylarıyla kabul edilirken, Türk aile yapısına zarar verdiği, eşcinsel ilişkileri özendirdiği gerekçesiyle İstanbul Sözleşmesi tartışmaların ana noktası oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair: "Dünden bugüne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kadınların toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel hayata daha fazla katılmaları için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyoruz. Kadınlar, hayatın nesnesi değil öznesidir! Her zaman 'Güçlü Kadın Güçlü Türkiye' diyeceğiz."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise Twitter hesabından Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine dair şöyle yazdı: "Kadın haklarının teminatı, Anayasamız başta olmak üzere, iç mevzuatımızdaki mevcut düzenlemelerdir. Hukuk sistemimiz ihtiyaca göre yeni düzenlemeleri hayata geçirebilecek kadar dinamik ve güçlüdür. Kadına yönelik şiddet her şeyden önce bir insanlık suçudur ve bu suçla mücadele bir insan hakları meselesidir. Aslolan ilkelerdir. Bu doğrultuda şiddetle mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de yarın da 'sıfır tolerans' ilkesi ile kararlılıkla sürdüreceğiz."İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ev Ziyaretlerine Para Cezası Uygulanacak!

Diri Diri Gömülmekten Korkan Doktor'un Camdan Mezarı

Hayalet Kuşu. Ürpertici Sesiyle Kameralara Yakalandı!
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: İstanbul sözleşmesi son dakika, İstanbul sözleşmesi iptal edildi, türkiye
Yorumlar
Haber Yazılımı