Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 14:57
 
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor
Çalışan herkesi ilgilendiriyor
EKONOMİ Haberi
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor

Gündem: İşten çıkarma yasağı Son dakika

 

son dakika haberleri ne göre, son dönemde içinde bulunduğumuz pandemik salgında alınan iş veren ve işçi kararlarında iş verenin lehine bir takım kısıtlamalar gevşetildi.

İşverenin fesih hakkının 17 Mart 2021'e kadar yasaklanmasının ardından, kısıtlamayada birtakım gevşetmeler getirildi ve kapsam bir parça daraltılmış oldu. İş veren, eskiden olduğu gibi gayri ahlaki bir durumda ya da iyi niyeti suistimal de tek taraflı sözleşme feshine gidebilicek.
İşveren fesih hakkı
Dünyayı etkisi altına alan salgınla birlikte hükümetlerin aldığı ekonomiyi koruma amaçlı birtakım uygulamalar arasında iş sözleşmesinin feshide vardı. Bu yasağa ilişkin alınan diğer bir kararda da tek taraflı ücretsiz izin uygulaması oldu.
 

İşten çıkarma yasakları ne zaman bitecek?

17 nisan 2020'de ek olarak yürürlüğe alınan, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara nakdi destek 4447 sayılı kanunu ile,
4857 sayılı iş kanununa ek 10 ile eklenen fesih yasağı, işçiyi ve iş vereni koruma amaçlı alınan önlemler arasında yer alıyor.
İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek
Fesih kanunundan farklı bir süreç işleme alınarak, Cumhurbaşkanlığı yetkisiyle çıkarılan ve 17 mart 2021'e kadar uzatılan tektaraflı fesih yasağı 1 yıla yakın işlemde tutulması öngörülerek süreç geçici olarak kontrol altında tutuluyor.

 

Fesih Yasağına Aykırılık

4857 sayılı kanunun 10. Ek maddesi hangi kanuna tabi olursa olsun ahlak ve iyi niyet kuralları dışında kalan durumlarda iş verene fesih hakkı verilmiyor. Ancak çıkarılan bu kanun ile kötü niyetli birçok iş veren, işçilerini gayri ahlakı hal içerisinde göstererek sgk kodlarını bu yönde bildirip sözleşme feshi yoluna gitti.

 

İşten çıkarma yasağında işten çıkarılırsa ne olur?

İşçinin işsizlik ödeneğinden yararlanma imkanını ortadan kaldıran bu durum, arabuluculuk esnasında tutulan tutanak ile veya işçinin yargılama sonunda bu yönde davranışı kanıtlanamaz ise, ilgili işçiler sgk ya da işkura baş vurduklarında işsizlik ödeneklerini alıp, aynı zamanda iş verenlere denetimle para cezası getirilebilir ve bu sorunun önü bu şekilde kapatılabilir.  Fesih ile ilgili bazı istisnai durumlar bulunmakta.

 

Fesih Yasağı İstisnaları

 

23.07.2020 tarihli 7252 sayılı kanun ile birtakım istisnalar da getirildi. Bu istisnalara binaen, getirilen istisnai durumlar; iş yerinin kapanması faaliyet alanının sona ermesi ya da geniş kapsamlı hizmet alımı ile yapım işnin sonuna gelinmesi durumunda fesih yasağı geçerli olmayacak.

 

Diğer İşyerine Almak Zorunda!

İşyeri sahibi, faaliyette olan işyerlerinden sadece birinin kapanması durumunda dahi tek taraflı sözleşme feshini, hakli fesih sebebi sayabilecek. Tabi burada şunuda hatırlatmak gerekiyor, iş verenin farklı bir iş yeri var ve bu pozisyonda işçiye uyuyor ise, yapılan fesihde geçersiz sayılacak.

 

İşten çıkarma yasağı kimi kapsıyor?

Yasak kapsamında olmadığı açıkça ifade edilen diğer bir husus ise, belirli süreli iş sözleşmeleri. Belirli bir süreye dayalı iş sözleşmeleri kendiliğinden gerçekleşen bir durum olduğu için fesih olarak değerlendirilmiyordu. Buna bağlı olarak tek taraflı fesih sayılmayacak.

 

Uymayana Para Cezası

Uymayana para cezası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ahlak ve iyi niyet kuralına aykırı bir şekilde işçi çıkarılması, sözleşme feshi, işveren veya vekiline bu duruma düşürülen her bir çalışan için asgari ücretin bürütü üzerinden, idari para cezası verelmesine sebep olacak.

 

Ücretsiz İzin Verdiği İşçiyi Çalıştırırsa

Yanısıra işveren, ücretsiz izin verdiğini beyan edip kişiyi işyerinde çalıştırmaya devam etmesi durumunda; bu durum için, ücretsiz izinde gösterdiği her ay üzerinden bürüt asgari ücret ile idari para cezası verilmesi öngörülüyor. Yanı sıra daha önceleride ödenen nakdi yardım da yasal faiziyle geri alınacak.

 

İşçinin Fesih Hakkı

Çıkan bu kanunda, işverenin işçiyi ücretsiz izne çıkarması durumunda, işçi kıdem tazminatı talep edemeyeceği açıkça belirtildi. Bu sebeple çalışan haklı fesih yoluna gidemez ve tazminat talep edemez.

Bununda işçilere şöyle bir hak tanıdığı iddia ediliyor; eğer işçiler eşit oranlarda ücretsiz izne çıkarılmıyorlarsa, bu durum işçiye haklı fesih ve tazminat hakkı veriyor. Kısacası işçiye, ücretsiz izinden değilde ayrımcılıktan ötürü fesih ve tazminat yolu açılıyor.
 


Sizin İçin Seçtiklerimiz

 

İhya borçlanmasıİHYA Borçlanması Nedir? Emeklilik Müjdesi

 


Çalışanlarına 10 milyar liralık hisse dağıttı
Bu nasıl patron 10 milyar hisseyi çalışanlarına dağıttı


 

Kaynak: Editör: S.Ç.
Yorumlar
Haber Yazılımı