Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 10:12
 
İtalyan Bilim Adamları: Ruhumuz Bile Duymamış
Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında tamamen farklı sebeplerden ötürü alınan kan örnekleri incelemeye alındı
DÜNYA Haberi
İtalyan Bilim Adamları: Ruhumuz Bile Duymamış

İtalyan Bilim Adamları: Ruhumuz Bile Duymamış

 
Gündemin nabzı, İtalyan Bilim Adamları: Ruhumuz Bile Duymamış. İtalyan bilim adamları geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir araştırmaya imza atarak, Eylül 2019 ve Mart 2020 tarihi aralıklarında inceledikleri kan örneklerinde koronavirüse ait antikorlar keşfettiler.

Bilim adamları, zaman kaybetmeden koronavirüs ile ilgili verileri kamuoyu ile paylaştılar. İtalya Milano'da bulunan IRCCS Ulusal Tümör Enstitüsü ve Siena Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada, Eylül 2019-Mart 2020 tarihleri arasında tamamen farklı sebeplerden ötürü alınan kan örnekleri incelemeye alındı.
 

AKCİĞER TEŞHİSİNDE KULLANILDI

Akciğer kanseri tarama ve teşhis maksatlı 959 kişiden toplanan kan örnekleri üstünde incelemelerde bulunuldu. Bu kan örneklerinin Eylül ayına ait olanlarının bir kısmında, koronavirüse ait antikorlar tespit edildi.

Yüzdelik olarak bakacak olursak 959 kişinin yüzde 11.6'sının hastalığa karşı antikor geliştirdiği bu yüzdeliğin ise, yüzde 14'ünün Eylül ayına ait toplanan kan örneklerinin sahipleri olduğu belirlendi. Bu vatandaşların ise büyük çoğunluğunun Kuzey lombardiya bölgesi ikametgahlı oldukları belirlendi.
 

Hastalık Öğrenilmeden Aylar Önce Virüs Dolaşımdaydı

Bilim adamlarının kamuoyu ile paylaştıkları verilerin 'Tumori Journal' isimli tıp dergisinde yayımlanması üzerine, virüsün ülkede tespit edilmesinden haftalar önce zaten dolaşımda olduğu tarzında yorumlandı.

Araştırma yapan bilim adamları yaptıkları açıklamalarda: “Bu çalışma, SARS-CoV-2 virüsünün beklenmedik biçimde erken bir tarihten itibaren, İtalya’da ilk hasta tespit edilmeden aylar önce semptom göstermeyen kişiler arasında dolaşımda olduğunu gösteriyor” diye yazdı.
 

İTALYAN BASINI: KESİN OLMAYABİLİR

İtalyan medyası aynı zamanda araştırmada kullanılan testlerin güvenilirliğinin tam olmadığını belirtti. İtalya’da Covid-19 ilk olarak Ocak sonunda Roma’daki Çinli bir turist çiftte tespit edilmiş, ilk yerel Covid-19 vakası ise 20 Şubat’ta Lombardiya’da görülmüştü. Covid-19 kaynaklı ilk ölümde bir gün sonra gerçekleşmişti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre o tarihten bu zamana ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 178 bin 529’a yükseldi. Can kayıpları da son bir günde 546 kişi artarak 45 bin 229’a ulaştı.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı