Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
31 Mart 2020 - Salı 11:06
 
İzmir'in En Popiler ve Gezilecek Yerleri
İZMİR’DE GEZİLECEK 5 HARİKA YER
GEZİ REHBERİ Haberi
İzmir'in En Popiler ve Gezilecek Yerleri

İZMİR’DE GEZİLECEK 5 HARİKA YER

 
Resimli anlatım için lütfen web görünümünü kullanın
 
 
İzmir ülkemizin Ege bölgesinde yer alan kıyı kentlerinden biridir. Ege bölgesinde bulunan en kalabalık kent olması ile de bilinir. Türkiye genelinde en büyük şehirlerden biri olan İzmir, sizi nüfusunun çokluğu ile yanıltmasın. En sakin kıyıları ve tatil imkanlarını bulabileceğiniz yurdumuzun altın değerindeki köşelerinden biridir. 
 
Tatil zamanı, herkesin yıl boyunca peşini kovaladığı, plan üstüne plan yaptığı ve sabırsızlıkla beklediği anlardan biri. İzmir ise tarihi mekanları, görülecek yerleri, mutfağı, kıyısı, denizi ve kültürü ile tatil meraklıları için bulunmaz bir kent. Peki İzmir’de gezilecek yerler neresi? İzmir hakkında merak edilen her şey yazımızda. İşte İzmir’de gezilecek 5 harika yer.
 
 

1- Kemeraltı Çarşısı

 
 
Kemeraltı çarşısı İzmir’de gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Hatta İzmir’in kalbi olarak da nitelendirilmekte. Eğer tarih ve kültürü gözleriniz ile görmek istiyorsanız mutlaka Kemeraltı çarşısını ziyaret edin. 
 
Kemeraltı bölgesinde sadece çarşıyı gezmekle kalmayacaksınız, şehrin tarihini ve mimari yapılarının muazzam görüntüsünü de göreceksiniz. Kemeraltı adını nereden aldığını gezip gördüğünüzde çok daha iyi anlayacaksınız. Kemeraltı çarşısı civarında gezinirken göreceğiniz yöresel ürünler ve baharatlar sizi şaşırtabilir. Rengarenk bir yer olan Kemeraltı çarşısı civarında kent hakkında birçok şey saklayan Milli Kütüphane ve İzmir’de yaşayan en eski otel olan Yeni Şükran oteli sizleri karşılayacak. Eğer sanat sever biri iseniz çarşının içerisinde bulunan Devlet ve Opera Balesi binasını da ziyaret edebilirsiniz. 
 
Eski şeylerden hoşlanıyorsanız mutlaka Kızlarağası Hanı civarına uğrayın. Hanın her katını gezin. Han içerisinde sahaflar, antika dükkanları ve daha birçok farklı dükkan ile karşılaşacaksınız. Bu arada “İzmir’e geldim kumda Türk kahvesi içmedim.” demeyin çünkü İzmir gezilerinin olmazsa olmazı kumda Türk kahvesidir. Kemeraltı gezinizi bitirirken Havra sokağı istikametinde tarihi bir bölge olan Agora’ya geçebilirsiniz. 
 
 

2- Agora (Smyrna)

 
 
Agora, kelime anlamı ile çarşı ve alışveriş yeri anlamına gelmekteydi. Milattan önce 4. Yüzyılda Büyük İskender döneminde aktif olarak kullanılan Agora’da büyük toplantılar ve görüşmeler de gerçekleştirilmekteymiş. 1900’lü yıllara kadar saklı olan bu tarihi güzelliği 1927 yılında keşfederek toprağın altından çıkardık. Aslında tamamı ile toprak altında değildi. Bir kısım taşların dışarıda göründüğü Agora’nın tamamı kazılarak 1927 yılında açığa çıkarıldı. 
 
Agora gerek deprem gerekse fethedilen topraklar ile yeniden ve yeniden inşa edilmiş bir yer. Şu an İzmir’de göreceğiniz Agora ise milattan sonra 178 yılında meydana gelen depremden sonra yeniden inşa edilen Roma dönemi Agora’sıdır. Agora’da ortaya çıkan tarihi eserler ise İzmir Arkeoloji Müzesi bünyesinde sergilenmektedir. Müzeyi gezmek için saat 08.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Agora’dan sonra Kadifekale ile gezinize devam edin. Kadifekale'ye yürüyerek de ulaşabilirsiniz ancak pek tavsiye etmeyiz. Enerjinizi yolda harcamayın. Yürüyerek yarım saati bulan yolculuğunuz araçla yaklaşık 5 dakika kadar sürmekte. 
 
 

3- Kadifekale

 
 
İzmir’i yukarıdan bir görüşle seyretmek için mükemmel bir yer Kadifekale. Hatta hakkında birçok rivayet de bulunmakta. En çok bilinen rivayet ise Büyük İskender’in Kadifekale’de bulunan bir ağacın altında dinlendiği rivayetidir. Kadifekale milattan önce 4. Yüzyılda Büyük İskender tarafından inşa ettirilmiş. Kadifekale ziyaret ettiğinizde birçok gecekondunun içerisinde görebileceğiniz bir yer. Her ne kadar gecekondular ile çevrili olsa da Kadifekale’ye ulaştığınızda İzmir’in harika manzarasını görebilirsiniz. Ayrıca kalenin çevresinde hala tarihi dönemlerden kalma surları görmeniz mümkün. 
 
 

4- Radyo ve Demokrasi Müzesi

 
 
Radyo ve Demokrasi Müzesi, Konak Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzelerden biri. Kısa sürede gezilebilecek müzelerden biri olan Radyo ve Demokrasi müzesi, siyasi ve tarihi eserleri bir arada görebileceğiniz bir müze. Üstelik Radyo ve Demokrasi müzesi Avrupa’nın en iyi 16 müzesinden biri. Müzenin her bölümü farklı bir dönemi yansıtıyor. Baskıyı ve darbe yıllarını görebileceğiniz müzede önemli aktörlerin ses kayıtlarını da dinleyebilirsiniz. Okumayı ve müze gezmeyi seviyorsanız Radyo ve Demokrasi Müzesi sizin için muazzam bir deneyim olabilir. 
 
 

5- İzmir Kordon Boyu

 
 
Cumhuriyet meydanı ile İzmir Limanı arasında bulunan İzmir Kordon Boyu sizi dinlendirecek ve eğlenceli mekanları ile vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yer. Denizi seyredin, kokusunu içine çekin ve manzaranın tadını çıkarın. Genellikle İzmir’in yerlileri tarafından sıklıkla tercih edilen İzmir Kordon Boyu mutlaka İzmir’e gelindiğinde uğranması gereken yerlerden biri. Kordon’da akşam yemeği yemek de harika bir deneyim olacaktır. İzmir’e gelirken planlarınızı Kordon üzerinde akşam yemeği yiyecek şekilde ayarlamanızı öneririz. Denize nazır içinizi ve iştahınızı açacak bir yemek hem farklı ve hem de unutulmayacak bir aktivite olacaktır. 

 

 

Kaynak: Editör: Kübra Erciyes
Yorumlar
Haber Yazılımı