Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
19 Mart 2022 - Cumartesi 12:57
 
Japon Ensefaliti Nedir?
Japon Ensefaliti Sivrisinek
SAĞLIK Haberi
Japon Ensefaliti Nedir?

Japon Ensefaliti Nedir?

 


Japon Ensefaliti Sivrisinek

 

Gündem son dakika internet haberleri Japon ensefaliti. Japon ensefalit virüsü nedir? Japon ensefaliti sivrisinek. Japon virüsü.
 

Japon Ensefaliti Nedir?

 
Japon Ensefaliti, sivrisinek ısırıklarıyla bulaşan beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen akut beyin iltihabı'dır.


Bu yeni virüs, Japon Ensefaliti yayılmaya başladı. Avustralya Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada ülke genelinde toplamda 19 kişinin sivrisinek ısırmasıyla bulaşan Japon Ensefalit Virüsü ile hastalandığını belirtti. Ülke genelinde virüse bağlı hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı ise şimdilik 2 kişi.

Japon ensefalit virüsü'nün ülkede yaşanan sel felaketlerinden kaynaklı sivrisinek ısırmasıyla bulaştığı ve insandan insana bulaşmadığı açıklandı.

Avustralya Sağlık Bakanlığı açıklamasında New South Wales eyaletinde 7, Queensland eyaletinde 1, Güney Avustralya eyaletinde 4 ve Victoria eyaletinde 7 kişi olmak üzere ülke genelinde toplam 19 kişinin sivrisinek ısırmasıyla bulaşan Japon Ensefalit Virüsünden hastalandığını belirtti. Ülke genelinde virüse bağlı hastalıktan yaşamını yitirenlerin sayısının ise şimdilik iki kişi olduğu belirtildi.

Avustralyalı Dr. Sonya Bennett, 4 Mart tarihinde vakaların artmasıyla Ulusal Öneme Sahip Bulaşıcı Hastalık Olayı ilan etti.
 

Japon Ensefaliti Belirtileri

 
Ense sertliği, koma ve çok nadir olarak nörolojik komplikasyonlar ve ölümlede sonuçlanabildiği belirtiliyor. Hastalıkta önce ani ateş, baş ağrısı ve kusma ortaya çıkıyor.

Japon ensefaliti bulaşan bazı kişilerde enfeksiyon beyne yayıldıkça daha şiddetli belirtiler görülmeye başladığı belirtildi. Bu durumda yüksek ateş, konuşamama ve felç gibi belirtiler görülebilir.
Ensefalit Bulaşır Mı?
 
Ensefalit beynin virüsler tarafından enfeksiyonu anlamına gelir ve virüslerde bakteriler gibi mikroptur ve bulaşıcıdır. Japon ensefalit virüsü'nün ülkede yaşanan sel felaketlerinden kaynaklı sivrisinek ısırmasıyla bulaştığı ve insandan insana bulaşmadığı açıklandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beyin Sisi Nedir?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Japon ensefaliti, japon ensefalit virüsü nedir, japon ensefaliti sivrisinek, japon virüsü, son dakika internet haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı