Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 20:41
 
japonlar kelliğe çare buldu
Teknolojinin devleri arasındaki japonya bilim adamları neredeyse estetik açıdan, erkek kadın ayırmadan herkesin sorunu olmayı başaran kellikle ilgili çalışmasını kamuoyuna duyurdu.
SAĞLIK Haberi
japonlar kelliğe çare buldu

Japonlar kelliğe çare buldu

 

Gündem, Japon bilim adamları, uzun yıllardır çalışmasını yürüttükleri bir kolojen türü olan NFFSE medyası 220 kombinasyondan sonra 5 faktörla birleştirerek artaya çıktığını açıkladı.
Japon bilim insanları, kellik ile ilgili çalışmalarını kamuoyuna duyurdu.

Kelliğe son çare

Araştırmacılar, rakamların milyonları geçtiği ve insanların başında kozmetik dert olan kelliğin çözümüyle ilgili daha önce denenmemiş bir yol bulduklarını ve eski yöntemlere göre daha dayanıklı olduğunu güzel sonuçlar aldıklarını açıkladı.

Kellige son care
 

Kelliğe çare saç klonlama tekniği geliştirildi

Daha önceki çalışmalar ve bu çalışmaları yapan uzmanlar birtakım yöntemlerle geçirmeye çalışsada süreci geriye dönük çalıştıracak bir tedavi mevcut değildi. Ta ki, Japon bilim insanlarının dökülen saçları geri getiren, süreci eski haline çeviren bir çözüm bulana kadar.


Saç dökülmesi eğer normal sürecinde işliyorsa dökülen saç telinin yerine yenileri çıkarak kellik oluşmuyor. Kelliği asıl oluşturan sebep ydökülen saç telinin yerine yenisinin çıkmaması. İlk söylediğimiz dönüyü kellerde de işletmek isteyen RIKEN Biyosistem D.A.M'den araştırmacılar dökülen saçları yeniden uzatmak için son dönemde neredeyse her alanda kullanılan kök hücreleri kullandı.

 

Temelde bıyık hücreleri kullanıldı

Bıyık kökleri
Projenin öncü ismi olan Takashi Tsuji, "Saç köklerinin, kök hücreler sayesinde döngüsel olarak yenilenmesi için bir yöntem oluşturduk" diyerek şöyle devam etti: "Bu yöntem, yakın gelecekte saç köklerini yenileme tedavisi fikrini gerçeğe dönüştürmemizi sağlayacak."


Tanınan bilim dergisi Nature'da sunulan haberde araştırmacılar, fareleri kullanarak yaptıkları çalışmada, farelerden aldıkları bıyıl ve kürk hücrelerini labaratuar ortamında farklı organik bileşenlerle birleştirdi.

Fare deneyleri

Yukarıda belirttiğimiz 220 farklı kombinasyonla bir kolojen türü oluşturan ve 5 faktörlü birleştirmenin en istikrarlı sonucu verdiği açıklanan Medya sıvısı, istenilen hücrenin büyümesi için besinleri, buyume faktırlerini, hücreler arası protein sıvılarına deniyor. Bilim insanları bu NFFSE medyasıyla oluşturdukları formülün en çok kök hücresini, en kısa sürede verdiğini buldu.


YÜZDE 81'NDE BAŞARI

İşleme alınan ve yaklaşık 1 ay gözlemlenen saçın, normal saç üretim döngüsünü 3 seferinde de sağlıklı bir şekilde geçtiği belirtildi.

Bu yeni yöntem de, kök hücrelerinden türemesi sağlanan saç köklerinin en büyük oranda ki kısmı (yüzde 80) 3 ve yukarı saç döngüsünden sağ çıkmayı başardı. Araştırmacılar yüksek verimliliğe sahip bir formül olduğunu ifade etti. Daha önce denenmiş NFFSE medyada dökülen köklerinin yüzde 79'unun sadece bir döngüye dayanabildiği görülmüştü.


Diğer taraftan bulunan bu yeni kellik tedavisinde gerçek kullanıma sunulmadan önce klinik testlerden geçmesi gerektiği belirtildi.

Bugüne kadar riken araştırmacıları yapmış olduğu çalışmalarla yapılan yeni sistem kök hücre tedavisine klinik testler öncesi laboratuvar testlerinde kanıtlamış oldu.

Rıken
Tsuji, Medya forrmülü icin klinik alanda testler yapmak istediğini belirterek Bu nedenle başka kurumlarla işbirliği içerisine bulunmayı beklediğini ifade etti.


"RIKEN, öncelikle temel araştırma yapan bir kurumdur. Klinik denemeler genellikle dışarıdan ortaklar gerektirir. Bu nedenle klinik uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olacak ve Ar-Ge masraflarını karşılayacak bir şirket arıyoruz."


Sizin İçin Sectiklerimiz


Saç Dökülmesine Ne Iyi Gelir


Bitkisel Saç Çıkartma Yöntemi


Pürüssüz Cilt İçin Ne Yapımalı

Sıvı yüz germe
Sıvı Yüz Germe Nedir 
 

Kaynak: Editör: Serkan Ç
Yorumlar
Haber Yazılımı