Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 11:21 Bu haber 445 kez okundu
 
Japonya'da Ortaya Çıkan Tsunami Habercisi Kral Ringa Balıkları korkuttu.
Kral Ringa daha önce 2010 yılında görüntülenmiş ve ardından ülkede tsunami olmuş, 2011'de de büyük Tohoku depremi yaşanmıştı.
DÜNYA Haberi
Japonya'da Ortaya Çıkan Tsunami Habercisi Kral Ringa Balıkları korkuttu.

TSUNAMİ KORKUSU

 

Japonya'da Ortaya Çıkan Tsunami Habercisi Kral Ringa Balıkları korkuttu.   Son dakika haberler, Japonya'da bir balıkçının görüntülediği Kral Ringa balığı tüm ülkede korkuya neden oldu. Gündemin nabzı, Bir Japon balıkçı çektiği videoda Kral Ringa balığını görüntüledi. Japon mitolojisine göre Kral Ringa balığı felaketlerin habercisi olarak nitelendiriliyor. Kral Ringa daha önce 2010 yılında görüntülenmiş ve ardından ülkede tsunami olmuş, 2011'de de büyük Tohoku depremi yaşanmıştı. Mitolojik hikayelere inanan Japonlar 2010 yılında yaşananlardan sonra videoyu da görünce korkuya kapıldılar. Sosyal medyada da Kral Ringa balığının görüldüğü videolar sıklıkla paylaşılmaya başlanınca endişeleri iyice arttı.

 

PEKİ BİLİMSEL AÇIKLAMASI VAR MI?

 

Bu durumun bilimsel tek açıklaması, 'Kral Ringa balığı oluşan elektriklenmeyle birlikte yüzeye çıkıyor' diye açıklanıyor. Japonya'nın Sapporo kentindeki Hokkaido Üniversitesi'nde görevli olan Dr. Kunio Amagaoka, "Balıklar aslında sıcak havzada yaşıyordu fakat son zamanlarda yakalanamayan güney balıklarının Japonya Denizi'ne indiği yönünde birçok haber var." diye konuştu. İngiliz bilim dergisi Science da yayınlanan habere göre, 210 ila 910 metre arasındaki bir derinlikte yaşayan Kral Ringa balıklarının sismik aktiviteye duyarlı olabileceğini, fakat bilimsel olarak hala böyle bir durumumun kanıtlanmadığını dile getirdi. Kral Ringa'nın uzunluğu yaklaşık 3 m ila 11 m arasında değişip, 270 kg ağırlığınada ulaşabiyor.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Japonya'da, Ortaya, Çıkan, Tsunami, Habercisi, Kral, Ringa, Balıkları, korkuttu., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı