Reklam, reklam vermek istiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Ebola
Ebola
Trabzon'da Gezilecek Yerler
Trabzon'da Gezilecek Yerler
Haber Detayı
23 Şubat 2022 - Çarşamba 14:35
 
Jül Sezar Kimdir?
Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı
KÜLTÜR Haberi
Jül Sezar Kimdir?

Jül Sezar Kimdir?

 

Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı

 

 


Jül Sezar Romalı asker ve devlet adamı.
 

Jül Sezar Ne Zaman Doğdu?

 
Gündem son dakika internet haberleri Jül Sezar Kimdir? Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı. Jül Sezar Ne Zaman Doğdu? Jül Sezar Ve Kleopatra. Sezar'ın Ölümü.

Jül Sezar, MÖ 102 yılında Roma'da doğdu. Annesi Aurelia Cotta, babası Gaius Julius idi. Sezar doğarken ölen annesinin karnı kesilerek alındığı için 'kesilip alınan' anlamına gelen 'Ceasar' adının verildiği iddia edilir. Bugünkü sezaryen ile doğum işlemi adını Sezar'dan almıştır.

Büyük bir devlet adamı ve asker olan Jül Sezar aynı zamanda oldukça iyi bir yazardır.

SezarMarius taraftarlarından 1. Cornelius Cinna’nın kızı Cornelia ile evlendi ve bu Marius'un partisine yaklaşmasına ayrıca Sulla ve Mariusçular arasındaki çekişmeye girmesine sebep oldu. Böylece Sezar, Roma’yı terketmeye zorlandı. Sezar ancak Sulla öldükten sonra Roma’ya geri dönebildi. Daha sonraları ise Pompeius tarafını tuttu.

Sezar, Rodos’a gemi ile giderken Ege Denizinde korsanlar tarafından yakalanır. Korsanlar Sezar’ı Antalya’ya götürürler ve yirmi talent fidye isterler. Sezar kendisi için istenen fidyeyi az bulup, kızar ve: “Ben yirmi talentlik bir esir miyim? Size elli talent vereceğim ve kurtulduğumda hepinizi astıracağım!” demiştir. Antalya‘dan Roma’ya bir mektup gönderip, para istemiş ve fidye gelince özgürlüğüne kavuşmuştur. Daha sonrasında ise Milet‘e giderek buradan bir gemi ile kendisini esir alan korsanları Antalya açıklarında yakalar hepsini Bergama’ya getirir ve korsanları çarmıha gerer.

Sezar Cornelia’nın ölümünden sonra geniş bir çevresi olan Pompeia isimli genç bir kadınla evlenir. Kendini konsüllüğe seçtirmek için Roma’ya gider, muhafazakar Marcus Bibulus ile konsül seçilir.
 

Jül Sezar Ve Kleopatra

 
Sezar daha sonra Mısır’a gitti. Kleopatra ile kız kardeşi arasındaki taht kavgasında Kleopatra‘nın tarafında olarak lehine sonuçlandırdı.

Dünyanın en güçlü kadınlarından olan Kleopatra, günümüzde güzelliğin ve gücün simgesidir.
Kleopatra Kimdir?
 
VII. Kleopatra Ocak MÖ 69'da doğup, 12 Ağustos MÖ 30'da kendisini zehirleyerek hayatını kaybettiği düşünülüyor. 9 dil bilen Kleopatra zeki bir kadındı.

İskenderiye'de doğdu. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XI. Ptolemaios'un vasiyeti üzerine kardeşi ile evlendi. O zamanlar Mısır'da Yunanlar egemendi. Yunanlar, Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu akraba evlilikleri de özürlü insanların doğmasına sebep oluyordu. Babası öldüğü zaman 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Daha sonra kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp sürgüne yollandı.

Kleopatra iktidara, yanına Sezar'ı alarak geri döndü. Kleopatra'nın bir halı içinde Sezar'ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği söylenir. Kleopatra'nın Sezar ile dönüşünden sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir nedenle Nil nehrinde boğulur.

Kleopatra'nın o sırada Sezar'dan bir çocuğu olur ve minik Sezarion'u alıp Roma'ya gider. En büyük hayalini gerçekleştirmek ister ki bu hayal, iki imparatorluğu birleştirip tüm dünyaya sahip olmaktır lakin MÖ 44'te Sezar ölünce bu hayalleri suya düşer.
 
Sezar'ın Ölümü
 
Jül Sezar, MÖ 44 yılında ömür boyu diktatörlük elde edince, cumhuriyet idaresi yerine monarşist bir rejim kuracağı fikri ortaya çıktı. Bunu kabul etmeyen aristokratlar, başlarına Brutus ile Cassius'ı alarak bir suikast planladılar. 
Jül Sezar, MÖ 15 Mart 44 tarihinde Roma'da 56 yaşında iken senatoda öldürüldü. Brütüs’ü suikastçılar arasında gören Sezar'ın son sözleri ''Sen de mi Brütüs?'' idi.

Suikastçılar, Sezar’ın öldürülmesinin herkes tarafından sevinçle karşılanacağını sanıyordu lakin halkın tepkisi bekledikleri gibi olmayınca Roma’yı terk etmek zorunda kaldılar. O sırada, senatonun Jül Sezar’ı öldürenleri bağışladığı öğrenilince halk senatoya saldırdı. Senato ateşe verildi. Sezar’ı öldüren kişilerin başındaki Brütüs ve Cassias Roma ordusuna karşı savaştılar. Yenilmeleri üzerine her ikisi de intihar etti. Sezar’ın adı, Roma’da 'imparator' ile eş anlamlı olarak kullanıldı. Ondan sonra İmparatorlara 'sezar' diye hitap edildi.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

300 Spartalı Gerçek Hikayesi

9 Günlük Kraliçe: Bahtsız Jane Grey
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: jül sezar kimdir, jül sezar, jül sezar ölümü, kleopatra ve jül sezar aşkı, sezar ve brütüs,
Yorumlar
Haber Yazılımı