Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 13:53 Bu haber 534 kez okundu
 
Kahvaltıyı hayatımızdan çıkaralım mı?
Doktor Öz, 'Kahvaltıyı iptal edelim' dedi uzmanlar ikiye bölündü.
SAĞLIK Haberi
Kahvaltıyı hayatımızdan çıkaralım mı?

Son dakika haberler, gündemin nabzı. Doktor Öz, TMZ Dergisi'ne verdiği röportajında 'Kahvaltıyı iptal edelim' dedi

 

  • Uzmanlar ikiye bölündü

 

Beslenme uzmanları, diyetisyenler, doktorlar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu yıllardır vurguluyorlar fakat doktor Mehmet Öz; "Kahvaltıya ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Bu bir reklam aracı. Bu inanışların birçoğu sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmadı." şeklinde konuştu. Öz'ün sözleriyle uzmanlar ikiye bölündü. Çoğumuz sabah uyandığımızda bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmiyoruz.

 

 

  • Yoksa gerçektende ilk öğünü acıktığımızda yemeliyiz?

 

 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu sabah kahvaltısıyla ilgili şunları söyledi. "Kahvaltı günün en önemli öğünü değil, bir şehir efsanesi. 'Kahvaltı yasaklansın' demiyoruz tabii ki, bu kadar katı olmaya gerek yok. Ancak günün ilk öğününü 12.00'de yemek ondan sonra da saat 20.00'den sonra bir şey yememek metabolizma sağlığı açısından önemli. 1950'li yıllara kadar üç öğün yemek yoktu, ara öğün hiç yoktu. Dünya savaşlarının ardından bolluk ve refah dönemi başlayınca gıda sanayisi insanlara daha çok ürün satabilmek için daha çok öğün mantığını aşıladı.

 

 

  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

 

 

ABD'de mısır gevreği üreten bir firmanın reklam kampanyasından çıkma bir sözdür." dedi. Dr. Ayça Kaya, İç hastalıkları uzmanı: "Mehmet Öz'ün sözleri ABD için geçerli bir görüş olabilir ancak Türkiye'de geçerli değil. Çünkü ABD'de ki kahvaltı tabakları çok büyük. Omletler 12 yumurtayla yapılıyor, şeker şuruplu pancake'ler, mısır gevrekleriyle kahvaltı ediyorlar. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

 

 

  • Kahvaltının vucuda tabiki faydası var

 

 

Doğru besin içerikleri olan yiyeceklerden seçilir, yenirse kahvaltı vücuda çok faydalıdır. Bir kişi akşam yemeğini hafif yemiş sabah aç karna uyanıyorsa o kişi doğru besleniyordur. Vücut kahvaltıya ihtiyaç duymalı. Ancak gece yatana kadar beslenirsek sabah insanın canı bir şey istemez ve tabii ki tok karna bir şeyler yemek şart değil." diye konuştu.

 

Sağlıklı yaşam ve kilo verme tiyoları. TIKLAYIN

 

Cağnan Karatay'dan flaş sözler. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Kahvaltıyı, hayatımızdan, çıkaralım, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı