Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 22:21
 
Kalp Krizi Nedir?
Kalp krizi anında neler yapmak lazım, kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlarız?
SAĞLIK Haberi
Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

 

 

Kalbimizin bulunduğu bölge göğüs kafesimizin orta çizgisinin biraz solundaki bölgedir. Kalbimiz hayati öneme sahip kaslı bir organdır ve günde ortalama 100 bin kez kasılma işlemi yaparak, yaklaşık 8000 litre kanı dolaşıma pompalayarak sokan organımızdır. Kalbimizin ağırlığı erkeklerde 340, kadınlarda ise 300-320 gram arası kadardır. Kalbin herhangi bir bölgesinde oluşan, herhangi yapısal bir bozukluk, kalp kapak hastalıkları, kalp kası hastalıkları, koroner kalp hastalıkları, kalbin iltihabi hastalıkları ve kalp krizi gibi hastalıkların gelişimini tetikleyebilir. Yüzde 75/80 oranla, Kalp krizi ani ölümle sonuçlanan kalp hastalıklarının başında gelmektedir.


İçindekiler

Kalp krizi nedir?

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? 

Kalp krizi nedenleri

Kalp krizi tedavi yöntemleri


 

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi
Kalp kasının gerektiği kadar oksijen alamamasina neden olan ve kalbi besleyen atardamarlarda gelişen herhangi bir ani tıkanma kalp dokusunda hasar oluşturabilir. Atardamarın görevi kalbe kan taşımaktır ve bu damarın duvarlarına yağ gibi maddeler birikebilir ve plak dediğimiz yapıları oluşturabilmektedir. Bu bahsettiğimiz plaklar birikerek zaman içinde çoğalır ve damarı daraltarak çatlaklar oluşturur. İşte bu çatlaklarda oluşan pıhtılar damarların tıkanmasına sebep olarak kalp krizini meydana getirir. Damarın açılması zamanında ve doğru bir müdahale yapılarak gerçekleşmeli aksi taktirde kalpde doku kaybı meydana gelmektedir. Bu oluşan kayıp, kalbin pompalama özelliğini/gücünü azaltır ve kalp yetmezliği denilen durum oluşur. Ülkemizde geçtiğimiz yıl 200 bin kişi kalp krizi'nden dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu oran neredeyse trafik kazası ölümlerinin 30 katı kadardır.


Plak damar ici tikaniklik

 

Kalp krizinin belirtileri nelerdir? 

 

En belirgin görülen en temel -kalp krizi belirtisi- göğüsümüzdeki ağrıdır. Göğüs kafesimizin üstünde hissettiğimiz bu ağrı çeşidinde hissedilen, sanki göğüsümüzün üstüne biri oturmuş gibi his oluşan baskı ve ağırlık yapan künt bir ağrıdır. Bu ağrı batıyor hissi vermez ve ağrı da hareket değiştimeyle veya nefes alıp vererek artış ya da azalma görülmez. Kriz ağrısı kalbe yakın kolumuzda, omuzlarda, boyunda, karın bölgesinde, çene ve sırtımızda hissedilebilir veya yayılabilir. Normal şartlarda 10-15 dakika gibi bir sürede biter. Bu esnada dinlenmek veya koroner damarları genişletmek için kullanılan ilaç almak ağrının geçmesini sağlamaktadır.

Kalp krizinin diğer belirtileri;

Sıkıntı hissi,

Baş dönmesi,

Mide bulantısı,

Nefes darlığı,

Kolay yorulma


Kalp ritim bozukluğu, gibi belirtiler de yer alır.
Kalp ağrısı, bazen damarlardaki daralan bölgelerde oluşan değişkenlerle ilişkili olarak dinlendiğimizde de yaşanabilmektedir ve ağrı, aldığımız ilaca her zaman cevap vermeyebilir. Bu tarz kalp ağrıları daha uzun sürebilmektedir ve bu durum daha kolay kalp krizine neden olabileceğinden diğer durumlardan çok daha tehlikelidir.

 


Kalp krizi nedenleri


Sigara içmek

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de sigara tüketimi- kalp krizi riskini- artıran en önemli faktörlerdendir. Sigara kadın ve erkeklerde kalp krizi görülme risk oranını yaklaşık olarak 3 kata kadar arttırmaktadır.


Kandaki LDL Oranı


Tüketilen kötü gıdaların yol açtığı LDL oranının kanda artmasına bağlı olarak kalp krizi geçirme riski artmaktadır.
Bu yiyeceklere örnek vermek gerekir ise,

Kolesterol bakımından zengin;
Sakatat, sucuk, salam, sosis, kırmızı et, kızartma, kalamar, midye, karides, tam yağlı süt ürünler, mayonez, kaymak, krema, tarzındaki gıdaların tüketiminden uzak durmak kalp hastalığı riskini azaltacaktır.


Şeker Hastalığı


Bu hastalık kalp krizi riskini artıran tehlikeli bir hastalıktır. Şeker hastalığı kalp krizini tetiklediği için bu hastaların büyük bir çoğunluğu kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmektedirler. Şeker hastalarında damarlardaki duvarlar esnekliklerini kaybederler yanı sıra ka pıhtılaşma oranları artar ve iç damar yüzeyindeki hücreler hasar görmeye başlar. Yukarıda saydığımız sağlıksız beslenme ve aynı zamanda yetersiz aktivite insülin direncinin gelişmesine buda şeker hastalığına sebep olmakta ve zincirleme reaksiyon ile bu durum da kişinin kalp krizi gerçirmesine sebep olmaktadır.


Tansiyon Hastalığı


Damarlardaki kan basıncının artması yani halk arasında tansiyonun yükselmesi kalp krizi riskini 50 oranda yükseltmektedir.

Bu durum yaşa bağlı olarak artmaktadır. İleri yaşlarda damarların yapısında bozulmalar ve hasarlar gözlenmektedir. Bu durum kalp krizi riskini arttıran önemli sebeplerdendir.


Östrojen hormonu


Kadınlık hormonu olan östrojen hormonu kalp hastalığı olan kalp krizi riskine karşı koruyucu özellik göstermektedir. Bundan yola çıkarak diyebilirizki erkeklerde ve menapoz dönemi sonrası kadınlarda kalp krizi geçirme oranı daha yüksektir.


Obezite olmak


Obezite, yani aşırı kilolu olmak damarlarda işlev bozukluklarına, hızlı yaşlanmaya ve damar sertleşmesi denen hastalığa sebebiyet vererek kalp krizi geçirme oranını artırır. Karbonhidrat metabolizması ve -yağ -metabolizmasında bozulmalara yol açarak obeziteyele hareket eden yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker hastalığı da kalp krizi geçirme oranını arttırmaktadır.


Akrabalarda kalp krizi


Kişinin anne veya babasında önceden kalp krizi geçirmiş olması ya da kardeş gibi yakınlarında kalp krizi öyküsü bulunması -kalp krizi geçirme- riskini arttırmaktadır.


Karacıgerde üretilen maddeler


Kanda yükselen ve karaciğerde üretilen C-reaktif protein, fibrinojen, homosistein ve lipoptotein A gibi maddelerin kalp krizi riskini arttırması.


Kalp krizi tedavi yöntemleri


Kalp krizi önemli ve aciliyeti olan bir durumdur ve belirti gösterdiğinde mutlaka tam teşekküllü doğru bir hastaneye başvurulması gerekmektedir. Ölümler Kalp krizi gerçekleştikten ilk bikaç saat içinde gerçekleşir. Hal böyle olunca ölüm riskini minimuma indirebilmek için tanının hızlı koyulması aynı zamanda da müdahalenin doğru yapılması çok önemlidir. Kalp krizi geçiren kişinin bilinci kapanmadan ilk önce bir yakınını ve hastaneyi arayarak durumunu bildirmeleri hayati önem taşımaktadır. Yiyecek içeceklerden uzak durmak gerekli ise sadece su içmek ve ilaç almamak önemlidir.


Duruş pozisyonu da önemlidir.


Çağırılan ambulans gelene kadar ayaklarımızı kalp seviyemizin üstüne kaldırarak beklemeliyiz. Hasta acile kaldırıldıktan sonra gerekli acil tedaviler uygulanır akabinde hasta kardiyoloji uzmanı tarafından görülür. Doktor gerekli gördüğü taktirde anjiyo yapar ce tedavi yöntemini belirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı