google-site-verifica
Haber Detayı
23 Mart 2020 - Pazartesi 13:40 Bu haber 479 kez okundu
 
KAMU ÇALIŞANLARINA UZAKTAN, ESNEK VE DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA DÖNEMİ
Son dakika. Yeni genelgeye göre, kamu çalışanlarına uzaktan, esnek ve dönüşümlü çalışma dönemi.
GÜNDEM Haberi
KAMU ÇALIŞANLARINA UZAKTAN, ESNEK VE DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA DÖNEMİ

KAMU ÇALIŞANLARINA UZAKTAN, ESNEK VE DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMA DÖNEMİ

 

Son dakika. Yeni genelgeye göre, kamu çalışanlarına uzaktan, esnek ve dönüşümlü çalışma dönemi.

 

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Yayınlandı

 

Son dakika corona virüsü tedbirleri. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yönteminin hayata geçirilebilmesine ve idari izin verilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı.

 

Ek Tedbirlere Devam

 

Gündem. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, corona virüsü salgınından dolayı (Covid-19) kamu çalışanları için ek tedbirlerin alındığını bildirdi.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni alınan tedbirlerin yer aldığı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne dair şöyle konuştu.

 

Uzaktan Çalışma, Dönüşümlü Çalışma

 

"Kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personelin bulundurulması şartıyla; çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir."

 

Yeni Yayımlanan Genelgede Yer Alanlar

 

-Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi için, bu salgınla mücadeleyi ve etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmayacak ve kamu hizmetlerini aksatmayacak şekilde, ihtiyacı karşılayacak kadar en az sayıda personelin bulundurulması şartıyla. 
 
-Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir.
 
-Buna dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşları için bakan; taşra teşkilatları (bakanlıklarca belirlenmemiş ise) ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst yönetici tarafından belirlenir. Bu belirleme yetkisi devredilebilir.
 
-Bu kapsamda dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında idari izinli sayılır.
 
-Bu Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar.
 
-Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşittir.
 
-Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır.
 
-İdari izinliler, uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağrıldıkları anda görevine dönmek zorundadır.
 
-Daha önce, Covid,19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler, yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esas dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir.
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: KAMU, ÇALIŞANLARINA, UZAKTAN,, ESNEK, VE, DÖNÜŞÜMLÜ, ÇALIŞMA, DÖNEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı