Reklam, reklam vermek istiyorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Lut Gölü
Lut Gölü
Nano Teknoloji Nedir?
Nano Teknoloji Nedir?
Haber Detayı
03 Ocak 2022 - Pazartesi 12:37
 
Kanser Nedir?
Sık Görülen Kanser Türleri
SAĞLIK Haberi
Kanser Nedir?

Kanser Nedir? 

 


Gündem son dakika internet haberleri. Kanser nedir? Kanser türleri. Kanser nedenleri. Kanser belirtileri. Kanser tedavisi.

Bazı hücreler kontrolsüz bölünüp çoğalırlar. Böyle kontrolsüzce bölünüp çoğalan hücrelere Kanser hücreleri denir. Bu hücreler bir araya gelerek Tümör'leri meydana getirir. Vücudumuzda oluşan tümörlerde iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Kötü huylu tümörler büyüdükçe normal dokulara zarar verir ve kanser oluşur. Bazen kanser hücreleri bulundukları yerden kan ve lenf dolaşımı vasıtasıyla vücudun başka yerlerine ulaşıp hastalığın vücudun başka yerlerine de taşınmasına sebep olur. Buna Metastaz denir.

Kanser Türleri

 

Sık Görülen Kanser Türleri

 
Akciğer kanseri

Meme kanseri

Beyin tümörleri

Ağız kanseri

Karaciğer kanseri

Bağırsak - Kolon kanseri

Cilt kanseri

Prostat kanseri

Rahim kanseri

Yumurtalık kanseri

Mide kanseri

Böbrek kanseri

Pankreas kanseri

Mesane kanseri

Gırtlak kanseri

Türkiye'de erkelerde en çok bağırsak, mide, akciğer, prostat ve mesane kanseri görülürken, kadınlarda da tiroid, meme, akciğer, bağırsak ve rahim kanseri görülmektedir.
 

Kanser Nedenleri

 
Kanser nedenleri tam olarak bilinmemekle beraber iki risk faktörü mevcuttur. Bunlardan biri genetik yatkınlık diğeri de sigara ve alkol kullanımı, yoğun güneş ışınına maruz kalma, radyasyona maruz kalma, yüksek dozda röntgen ışınına maruz kalma, kötü beslenme alışkanlıkları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerdir.
 
Kanser Belirtileri
 
Kanser, kişiden kişiye farklı belirtiler gösterir.

Açıklanamayan kilo kaybı

Yüksek ateş

Kronik halsizlik

Ağrılar

Vücûdun bazı bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler

Ben ve siğillerdeki değişiklikler

Diş etlerinde yoğun kanamalar

Balgamdan kan gelmesi ve kronik öksürük

Zamansız vajinal kanamalar

Dışkıda kan bulunması

İdrarda kan bulunması

Bu belirtiler her zaman kanser anlamına gelmez yine de bir doktor tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Erken teşhisin birçok hastanın hayatını kurtardığı unutulmamalıdır. Erken teşhiste belirtilerin doğru değerlendirilmesi ve düzenli kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir.
 
Kanser Tanısı
 
Belirtilere göre kanser tanısı koymak için birkaç yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden bazıları kan testleri, görüntüleme yöntemleri; MRI, bilgisayarlı tomografi vb. ve patolojik incelemelerdir.
 
Kanser Tedavisi
 
Her kanser türünde farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kanser tedavileri; kemoterapiler, radyoterapiler, cerrahi girişimler ve  tıbbi tedaviyi tamamlayıcı alternatif tıp yöntemleridir. Hastaların psikolojik destek alması da tedaviye yardımcı olmaktadır.

Not: İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yazımızda tedavi edici sağlık hizmeti verilmemektedir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktora başvurunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kanser Testi Müthiş Buluş


Covid 19'u evde teşhis edebilirsiniz.

 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Kanser nedir? Kanser türleri. Kanser nedenleri. Kanser belirtileri. Kanser tedavisi.
Yorumlar
Haber Yazılımı