Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
07 Şubat 2020 - Cuma 02:22
 
Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?
Glikoz-keton geçişi nasıl sağlanır? Ketojenik diyetin faydaları nedir.
SAĞLIK Haberi
Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?


Ketojenik diyet yada yeterli protein, yüksek yağ diyeti, düşük karbonhidrat veya kısaca düşük karbonhidratlı diyet, daha basit ve Türkçe haliyle şekersiz ve nişastasız diyet,

Ketojenik diyete başladığımızda Vücudumuzun glukoz yerine keton üretmesini sağlayıp yakması için günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarının mümkün olduğu kadar az miktarını şeker ve karbonhidratlardan, büyük çoğunluğunun da yağlardan karşılanmasını sağlamaktır. Diyet esnasında tüketilen protein, karbonhidratlar da olduğu gibi vücudumuz tarafından glukoza dönüştürülebildiğinden ötürü, yeterli sayılabilecek bir miktarla sınırlandırılmaktadır.


Ketojenik Diyetin Püf Noktaları

Yağ: Çoğu zaman yağ tüketmek zor gelebilir, bulantı yapabilir, bu durun doğru yağ kullandıkça ve acıktıkça atlatılacak bir süreçtir.

Geçiş: Diyet başlandığında glukoz-keton geçiş döneminde nezle-grip benzeri yorgunluk, halsizlik hissi olabilir, bu durum geçicidir.

Su: Yapılan bu diyetin en büyük yan etkisi bol idrar olacağından, normalden daha fazla su tüketmek yerinde olacaktır.

Tuz: Bol idrar, vücudumuzun minaral dengesini bozabilir (sodyum, magnezyum, potasyum) gibi başka gerekli maddelerin vücudumuzdan eksilmesine, haliylede halsizliğe, kramplara yol açabilir. Bu durumu önleyici gıdalarla takviye etmek gerekebilir.

Tansiyon: Tansiyon İlacı kullananların, tansiyonu fazla ve hızlı düşebilir, aynı zamanda diuretik ilaçlar da yanı sıra daha fazla idrara sebep olabilir. Tansiyonumuzu sürekli kontrol altında tutumak (Ölçmek) gerekebilir.

Lif: Enerjiye dönüşmeyen karbonhidrattır. Bundan dolayı diyet hesabında sayılmaz. Bol yeşillik yemek, karbonhidrat degerleri az yada olmadığı için yeterli lif demektir. Yağdan ve proteinden zengin beslenmek ve lifsiz yemek kabızlığa neden olabilir.

Protein: Dengede beslenememek (fazla tüketmek) proteinin glukoza dönüşerek kanda, enerji taşıyıcı görevi üstlenip glukozdan ketona geçişi durdurabilir. Yapılması gereken ideal ağırlığın her kilosu için günlük bir buçuk, iki gram protein, (yani üç-beş gram et, veya balık, veya yumurta) yetebilir. 80 kg x 1.5 gr protein= 120 gr et ve benzeri gıda. Gebelerin, gelişmekte olan çocukların ve gençlerin ihtiyaçları değişiklik gösterecektir.

 

 

Ölçümler: İdrarda ve kanda, Nefeste keton, ve kanda glukozu ölçebilmek için elektronik cihazlardan yardım alınabilir veya renk değiştiren kağıtlar satın alınabilir, yanı sıra nefesin ve idrarın esatonumsu kokusundan tahmin etmek yetebilir. Vucuttan atılan keton, tırnak cilası asetonu benzeri bir kokuya sahiptir. Az karbonhidrat ve protein yiyenlerin nefes kokusunda, aseton benzeri koku çok az, ağır ve yoğun faaliyetlerden sonra daha keskin kokabilir (çok yağ da yemediyse zaten kilo veriyordur).

İnsülin: Kanda keton olduğu sürece kanda şeker fazlası olmayacağı aynı zamanda insüline de gerek olmayacağı; kişi keton diyetinden önceden şeker hastası idiyse, şişman bile olsa, rahatlayacağı anlamına gelir.


Açlık: Doğru olan acıkmadan yememektir. Sorun ise yalancı açlıktır. Aşağıda belirttiğimiz ve kesinlikle açlık olmayan durumlar açlık gibi hissedilebilir:

  • Çevremizdekileri yemek yerken görmek, yemeğe davet edilmek, ısrarlı bir şekilde yemeğe davet edilmek (bir çok yiyecek reklamı bu sosyal baskı mekanizmasını ısrarla kullanır).

 

  • Kan şekerinin düşüşe geçmiş olması; bu durum karbonhidrat tükettikten bir süre sonra kesinlikle olur, olağandır.

 

  • Damakta tatlarının özlenmesi (tuzlu, ekşi ve şekerli tatları canınız çekebilir, bu durum açlıktan çok can sıkıntısındandır),

 

  • Alışık olduğumuz dolu miğdenin yerine boş miğdenin geçmesi

 

  • Yolculuk esnasında genellikle yemek yenilen yerlere yaklaşılması.

 

  • Biyolojik saatimizin yemek yemeye alışılan saatlerin de etkisiyle yemek beklentisi oluşması, belli hormonların ve mide asidinin salgılanmaya başlaması.

 

  • Bazı durumlarda susuzluk da açlık zannedilebiliyor, genellikle bu durum su içince geçebilir.

 

  • Bu ve benzeri açlık durumları geçicidirler. Hissetdiğiniz açlığın ne kadar gerçek olduğunu anlamanın kolay bir yöntemi, size açlık dürtüsüne sebep olan karbonhidratlı yiyecekler yerine sadece et veya yağ yerken düşünüp dürtünün devam edip etmediğine bakmaktır. Asıl olan şekersiz, nişastasız yemekler için de aynı açlık dürtüsü verir.

 

  • MCT Ketogenic Diet; Kısaca zinciri orta (6-8 karbon atomu) uzunluktaki yağlar kullanılarak yapılan rejim, daha az yağ tüketerek daha fazla keton üretme olanağı sunan, bu yüzden de yiyeceklerin daha çok hastaların alıştığı tarza benzetilebilen bir diyettir.Kesinlikle tavsiyedir.

 

Aralıklı oruç diyeti ne işe yarar faydaları. TIKLAYIN

 

Doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı