Haber Detayı
30 Nisan 2020 - Perşembe 10:36 Bu haber 1338 kez okundu
 
Kira yardımı nasıl alınır?
Kira yardımı başvurusu nereye ve nasıl yapılır?
EKONOMİ Haberi
Kira yardımı nasıl alınır?

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR
 Kira yardımı başvurusu. Korana virüs salgını sebebi ile pek çok işyeri tedbir kararları kapsamında kapatılırken bu işyerlerinde çalışan kişilerde gelir kaybı yaşadı. Devlet işten çıkarılan çalışanlara kısa çalışma ödeneği ile destek olurken, kiracılarıda unutmadı. Kira yardımı başvurusu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılıyor.
 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere çeşitli konularda ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. Bu yardımlardan bir tanesi de yardıma ihtiyacı olanlara kira yardımı. Devlet tarafından maddi durumu yetersiz ailelerin barınma ihtiyaçlarının giderilmesi amacı ile kira yardımı imkanı sunuluyor.
Kira Yardımı Nasıl Alınır
 Kiralarını ödeyemeyen ailelere belirlenen tutarlarda kira yardımı yapılmaktadır. Fakirlere kira yardımını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler neticesimde kira parası alabiliyor. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na yapılırken, kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekiyor.

 

 


Başvuru İçin Gerekli Evraklar

 

 


T.C. kimlik fotokopisi
İkametgah belgesi
Gelir belgesi
Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı
Kira
Yardımı Başvurusu dilekçesi

 


Bu evraklar ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca kira yardımı talebinde bulunduğunuza dair bir dilekçe de hazırlamanız gerekmektedir. Başvuru yapmaya gittiğinizde aile fertleri ile ilgili sorular sorulabilir. Ya da vakıf bünyesinde bulunan kurul tarafından yerinde inceleme yapılır. Yapılan incelemede ailenin nasıl bir yaşantı içinde olduğuna bakılıp, incelemeler neticesinde mütevelli heyet tarafından bir rapor hazırlanır.
 

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı