Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 12:09
 
Kırgızistan'da Yaşanan Olaylarla İlgili Çavuşoğlu'ndan Açıklama
Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento binası işgal altına alınmıştı
GÜNDEM Haberi
Kırgızistan'da Yaşanan Olaylarla İlgili Çavuşoğlu'ndan Açıklama

Kırgızistan'da Yaşanan Olaylarla İlgili Çavuşoğlu'ndan Açıklama 

 

Gündemin nabzı, Kırgızistan'da parlemento seçimleri 4 Ekim Pazar günü yapılmıştı ve seçimlerin sonuçlarını kabul etmek istemeyen toplam 12 aşırı siyasi parti taraftarı, düzenledikleri yasa dışı gösteri ile Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento binasını işgal altına almıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde Kırgızistan'da parlamento seçimlerinin ardından yaşanan tatsız olaylar ile alakalı yazılı açıklama yaptı. Kırgızistan 4 Ekim parlamento seçimlerinin arkasından meydana gelen olağanüstü gelişmelerden derin endişe ve hüzün duyulduğu aktarılan açıklamada, bu hızla oluşan gelişmelerin tırmanmasının önüne geçilmesi ve seçimler ile alakalı görüş farklılıklarının hukuki bir düzen içinde toplumsal sağduyuyla, sakinlikle çözüme ulaştırılmasının Türkiye'nin tek temennisi olduğu belirtildi.

Gündemin nabzı, Kırgızistan karıştı: Göstericiler düzenledikleri eylemler ile Cumhurbaşkanlığı Sarayını ve parlamentoyu işgal altına aldı, eski Cumhurbaşkanı Atambayev'i hapishaneden çıkardı.

Yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Kırgızistan'ın bu olayları kendi halkının sağduyusu ve dayanışması sayesinde suhuletle çözecek siyasi olgunluğa sahip bulunduğundan şüphe duymuyoruz. Dost ve kardeş Kırgız halkının ve tüm siyasi grupların, bu hassas dönemde Kırgızistan'ın huzur ve refahı için birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğine inancımız tamdır." denildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı