İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Jül Sezar Kimdir?
Jül Sezar Kimdir?
Yuri Gagarin
Yuri Gagarin
Haber Detayı
09 Mart 2022 - Çarşamba 10:19
 
Kleopatra Kimdir?
VII. Kleopatra
KÜLTÜR Haberi
Kleopatra Kimdir?

Kleopatra Kimdir?

 

VII. Kleopatra

 

Gündem son dakika internet haberleri Kleopatra Kimdir? VII. Kleopatra. Kleopatra hayatı. Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı. Kleopatra ve Marcus Antonius aşkı. Kleopatra'nın Ölümü. Kleopatra'nın mezarı nerede?

Güzelliği, ve zekasıyla tarih boyunca anılan Kleopatra, Antik Mısır’ın son Helenistlik kraliçe'si. İskenderiye’de doğan Kleopatra’nın yaşamı mücadelelerle geçti. Aslen Yunan olan Kleopatra, babası XII. Ptolemaios'un ölümünden sonra kardeşi XIII. Ptolemaios ile birlikte tahta çıktı. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra kendinden 8 yaş küçük kardeşinden baskın karakterdeydi. O zamanlar Mısır'da egemen olan Yunanlar Mısır toplumu ile karışmamak için kendi soylarından kişilerle evleniyorlardı, bu sebepten çoğunlukla engelli bireyler doğuyordu. Kleopatra'nın da kardeşi ile evlenmiş olabileceği düşünülmekle birlikte bu konu hakkında bir delil yoktur.

Kleopatra halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Antik Mısır dini'ne verdi. Sonraki zamanlarda kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp Suriye'de sürgüne yollandı. Burada bir ordu toplayarak kardeşi ile Mısır'ın doğu sınırında yer alan Pelusium şehrinde savaşa hazırlandı lakin Roma diktatörü Sezar'ın gelmesi ile geçici bir barış sağlandı.

Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı

 
Kleopatra iktidarı yeniden ele geçirmek için Roma'nın desteğinin gerektiğini düşündü. Kısa süre sonra Roma diktatörü Sezar ile yakınlaştı.

Kleopatra'nın bir halı içinde Sezar'ın sarayına girdiği ve Sezar'ı kendisine aşık ettiği söylenir. Para üzerine basılı Kleopatra silüeti, Kleopatra'nın rivayet edildiği kadar güzel olmadığı yönünde söylentilere neden olsada zamanında yaşadığı aşklarda Kleopatra'yı ilgi çekici kılıyor.

İskenderiye'de kışı kardeşinin orduları tarafından Sezar'la beraber kuşatma altında geçiren Kleopatra, baharda Roma desteğinin gelmesi ile Mısır'ın egemenliğine yeniden kavuştu. Bu olaydan sonra kardeşi ülkeden kaçtı ve Nil sularında boğulduğu ortaya çıktı.

Kleopatra kardeşinin aradan çekilmesi ile diğer kardeşi olan XIV. Ptolemaios ile evlendi. O sırada Sezarion ismini verdiği bir çocuk doğurdu ama çocuğun babasının Sezar mı, Ptolemaios mu olduğu belli değildir. MÖ 44 yılında ikinci kocası da ölen Kleopatra, Mısır'ı küçük oğlu ile beraber yönetmeye başladı. Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, Octavian (Sezar'ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Marcus'ın ilk işi Mısır'ı ziyaret etmek oldu.

Antonius Kleopatra'ya sırılsıklam aşık oldu ve 7 yıl süren bir beraberlik yaşadı. Kleopatra ve Antonius'ın Alexander Helios ve Cleopatra Selene adlı ikizleri oldu.
Bir süre Tarsus'ta yaşadılar Kleopatra'nın Tarsus'a giriş yaptığı kapının adı Kleopatra Kapısı olarak değiştirildi ve sonrasında Octavius'a savaş açtılar. Yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus Antonius kaçmak zorunda kaldı.

Kleopatra'nın Ölümü

 
Antonius ve Kleopatra, Octavius'a savaş açtılar. Aktium'da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. İskenderiye'deki sarayına dönen Kleopatra'nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği düşünülsede son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Acı çektirmeden birkaç saat içinde öldüren zehiri kullandığında Kleopatra henüz 39 yaşındaydı.
 
Kleopatra'nın Mezarı

Kleopatra’nın mezarı'nın İskenderiye’nin yaklaşık 50 km batısında yer alan Taposiris Magna adı verilen bölgede olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle de arkeologlar bölgede kazı çalışmalarını devam ettiriyor. Bazıları Kleopatra’nın mezarı'nın Taposiris Magna’da gömülü olduğunu düşünsede akademisyenlere göre mezar şu anda İskenderiye’de su altında kalmış bir yerde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Kleopatra hayatı, Kleopatra Ve Jül Sezar Aşkı, Kleopatra ve Marcus Antonius aşkı, Kleopatra'nın ölümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı