Haber Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 18:31
 
Klostrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Klostrofobi Hastalığı Nedir?
SAĞLIK Haberi
Klostrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Klostrofobi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

 

 

 


Klostrofobi Hastalığı Nedir?

 

Gündem Klostrofobi, kapalı bir yerlerde kalma korkusudur. Kapalı bir alanda sıkışmak herkesi korkutan normal bir olay olsa da klostrofobik kişiler normal kapalı alanlarda korku hissedebilirler. Bu alanlar asansör gibi yerlerdir ki korktukları yerlere girmekten kaçınırlar.

Klostrofobi Belirtileri

 
Baş dönmesi, titreme ve kalp atış hızında artış belirtiler arasındadır. Ayrıca nefes darlığı, mide bulantısı da görülüp, ölüm korkusu da hissedilebilir ve hatta baygınlık geçirilebilir.

Klostrofobi Sebepleri

 
Bazı araştırmacılar Klostrofobinin, hayvanlarda ve insanlarda doğuştan gelen bir (savaş yada kaç) tepkiye bağlı doğal bir eğilim olduğuna inanmaktadır.

Vakaların çoğunun kişinin yaşamındaki travmatik bir olay tarafından tetiklendiği görülmüştür. Mesela; uzun bir süre kapalı bir alanda sıkışıp kalmak, kurtulmanın imkansız olduğu hissedilen durumlar gibi...
 
Klostrofobi Tedavisi
Klostrofobi tedavisinde davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi ve hipnoz gibi yöntemler tercih edilebilir.

Klostrofobi tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri bilişsel davranışçı terapi'dir. (BDT)

BDT kişilerin düşünce kalıplarını değiştirip kişinin hissettiği korkunun gerçek olmadığını anlamasını sağlamaya çalışır.

Bazı durumlarda, stres ve anksiyete belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olması için psikolojik desteğin yanında ilaçta kullanılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Monofobi Nedir?

Sosyal fobiniz mi var?
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Klostrofobi nedir nasıl anlaşılır, Klostrofobi ne korkusudur, Klostrofobi Ne demek, Klostrofobi tedavisi, Klostrofobi öldürür mü,
Yorumlar
Haber Yazılımı