Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 08:10 Bu haber 459 kez okundu
 
KOAH Hakkın da bilmedikleriniz. KOAH Mısınız?
Koah neden tehlikelidir? Hangi faktörler hastalık riskini arttırır? KOAH için sigara içmek şartmıdır?
SAĞLIK Haberi
KOAH Hakkın da bilmedikleriniz. KOAH Mısınız?

İstanbulda son dakika haberler, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kısa adıyla KOAH hastalığı nedir? KOAH neden olur, belirtileri nedir ve tedavisi var mıdır?
 


KOAH NEDİR?

KOAH amfizem, şemsiye bir terimdir. Şöyleki, kronik bronşit ve refrakter (geri dönüşümsüz) astımı da içeren ilerleyici akciğer hastalıklarını tanımlamak için kullanılır. Bu hastalık nefes darlığı ile aynı karakterdedir.

Bu durum, çoğu zaman sigara ve benzeri dumanlardan kaynaklanan tahriş edici gaz ve partiküllü maddelere uzun süren bir maruziyetten kaynaklanır. KOAH hastaları; akciğer kanseri, kalp hastalığı ve çeşitli başka durumlar geliştirme riski taşırlar.

 

  • KOAH'ın en bilinen iki tetikleyicisi Amfizem ve kronik bronşittir ;


Kronik bronşit ise, akciğerlerin hava keselerine yani alveollerine ve buradan hava taşımaya yarayan bronşiyal tüplerinin iltihaplanması durumudur. Günlük öksürük ve balgam üretimi ile bir fikir verebilir.

Amfizemde de aşağı yukarı aynı sigara dumanı ve diğer tahriş edici gazlar ve partikül maddelerin verdiği hasar sonucu olarak, akciğerlerin en küçük hava deliklerinin yani bronşiyoller sonundaki alveollerin tahribe mağruz kaldığı bir durumdur.KOAH BELIRTILERINELERDIR

 

  • KOAH belirtileri kişiye degişiklik gosterir, yaygın olarak bilinenleri şöyle sıralayabiliriz;


– Efor'dan (yorulma) sonra
– Sık ve sürekli öksürük (mukuslu ve mukussuz)
– Nefes alıp verirken hisedilen ve duyulan Hırıltı sesi
– Göğüs bölgesinde darlık hissi

  • Öksürük


KOAH hastalarının hemen hemen hepsinin ilk belirtisi öksürüktür; haşanılan bu süreç nefes darlığı şeklinde öksürük ile birlikte olabilir. Aktif içiciler hafif başlayıp zaman içersinde yaşamlarının bir parçası haline gelen öksürüğü önemsiz sigara öksürüğü sanırlar. Özellikle sabahları erken saatlerde ve soğuk kış aylarında hem yakınmalar hemde şiddeti artar Başlangıçta bu durum ne kadar göz ardı edilir ise hastalığa erken tanı konması o kadar gecikir.

 

  • Balgam çıkarma


Yukarıda izah ettiğimiz yakınmalarda öksürükle birlikte balgam çıkarma sabahları daha da fazladır. Balgam genellikle sümüksü bir yapıya sahiptir ve beyaz renklidir. Bu miktarın artması, renginin dönüşmesi (sarı veya yeşil) kişinin solunum yollarında mikrobik bir iltihabın olduğunu gösterir.

 

  • Nefes darlığı


Nefes darlığı, nefes almakta zorlanma özellikle hareket esnasında kendini gösterir ve seneler içinde yavaş yavaş artış gösterir. Başlangıç aşamasında nefes darlığı hızlı yürüyüşlerde ya da merdiven/yokuş vb, çıkarken ortaya çıkarken yıllar içinde basit ihtiyaçlarımızı giderirken örneğin; giyinme, konuşma, hatta istirahat halinde bile hissedilir duruma gelir. Hastalığın seyri sırasında zaman içinde göğüs kafesi genişler hatta bir fıçı görünümünü alabilir. Kişi Nefes aldığında, kaburga araları vucut içine doğru çekilir ve hasta nefesini vermeye çalışırkende dudaklarını büzerek vermeye çalışır.


KOAH HASTALIĞININ SEBEPLERİ NEDİR


KOAH oluşabilmesi için dünya genelinde yaygın olarak görülen risk faktörü sigara dumanına maruz kalmaktır. Sigara içenler ve içmeyenler olarak sınıflandıracak olursak, içen kişiler daha fazla solunumsal şikâyetlere, daha fazla solunumsal fonksiyon kayıplarına ve daha yüksek derecede KOAH'tan ötürü ölümlere sahiptirler. Nargile, pipo ve benzeri sebeler ile çevredeki tütünde KOAH sebebidir.

Kişilerde KOAH oluşumunda genetik risk faktörlerinin rolü henüz çok iyi bilinmemesine rağmen, sağlıkta eşitsizlik, özellikle biyomas; odun, tezek, kök benzeri yakıt kullanımının yanı sıra bulunulan iç ortam havanın kirli olması ve aynı zamanda tozlu-dumanlı işyerlerinde çalışmanın önemli çevresel risk etkenleri olduğu savunulmaktadır.

 


KOAH İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ

 

  1. KOAH için risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

 

  • Çevrede tüketilen tütün dumanına maruz kalma


KOAH için en önemli etken uzun süreli (uzun yıllar aktif içici olmak) sigara içmektir. Kişide Astım, kronik inflamatuar hava yolu hastalığı ve yanı sırada sigara kullanımı var ise bu durum KOAH riskini daha da artırmaktadır.

 

  • Çalışılan İş ortamında kimyasal maddelere ve tozların olması


İşyerindeki buharlaşan kimyasallar ve çeşitli tozlara uzun yıllar maruz kalmak akciğerlerinize zarar verebilir. Ulaşım sektöründe çalışanlarda, Kömür ve metal işçilerinde, odun işçilerinde, kâğıt imalatında çalışanlarda tahıl ve tekstil işçilerinde ve çimento imalatında çalışanlarda, KOAH görülme olasılığı daha fazladır. Bunlara ek olarak çalışanlar da birde sigara rüketimi car ise hastalığın ortaya çıkma olasılığı çok yükselmektedir

 

Yakıttan çıkan dumanlara maruz kalma

Gelişmekte olan ülkelerde, yani ortadoğu ülkelerinde havalandırması kötü olan evlerde yemek pişirmek ve bunun için kullanılan yakıtlardan çıkan dumanlara direkt maruz kalmak o kişilerde, KOAH olma riski daha yüksektir.

Yaş

KOAH hastalıği yıllar içinde yavaş yavaş geliştigi için çoğu insanda semptomlar 35-40 yaşlarında ortaya çıkmaktadır.

Genetik

Hastalığa yakalananların 1’inde, alfa-1 antitripsin isimli akciğerleri korumaya yardımcı olan bir enzimin vücutta genetik olarak yetersiz düzeyde olması sonucu gelişir. Aynı zamanda bu kişiler sigara da kullanıyor ise bu durum KOAH'ın ortaya çıkışını hızlandırır.

KOAH TEDAVİSİ

KOAH, hastalığı tümüyle ortadan kaldırılamayan fakat, önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi hastalığın semptomlarını hafifletebilir, komplikasyonları durdurabilir ve genellikle de hastalığın seyrini yavaşlatabilir.

KOAH'da tedavinin en önemli adımı Sigaranın bırakılmasıdır.

KOAH tedavisinde en önemli adımlar;


-Sigaranın kesin bir tavır ile bırakılması
-Oturduğunuz evin içi ve dışını ortam hava kirliliğinin azaltılması
-Mesleki tozlar ve kimyasallardan uzak durulmasıdır
.

KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar

KOAH hastalığında birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları sürekli bazıları ise gerek görüldüğünde olmaktadır.

– Nefes açmaya yarayan ilaçlar
–İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler
– Antibiyotik ilaçlar
– Oksijen yöntemi tedavisi


1 . Nefes açıcı ilaçlar

Nefes açıcı ilaçlar, solunum yollarını mümkün mertebe açık tutmaya ve genişletmeye yarar. Böylelikle bir nebze nefes darlığı azaltılmış olur.


2 . İnhalasyon (nefes alma) yoluyla uygulanan kortikosteroidler

– Bu tarz ilaçlar, solunum yolundaki mikrobik olmayan iltihabı azaltmaya yarar.

– İlaçların nefes alma yolu ile alınması yan etkilerinin yok denecek düzeylere kadar azaltılması için ve doğrudan akciğerlere etki etmesi açısından özellikle tercih edilmektedir.

3 . Antibiyotikler

KOAH Hastalığında Solunum yolları enfeksiyonları Kronik Obstrüktif Akciğer'in belirtilerinin alevlenmesine yol açabilir. Antibiyotikler ise bu alevlenmelerin tedavisine yardımcı olurlar.

4 . Oksijen tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığında Orta ve ileri derecede olan hastaların kandaki oksijen düzeyleri düştüğünden kan oksijen değerlerini normale döndürmek için tedavi almaları gerekebilir

 

Çin Şimdi de H5 N1 Virüsüyle Uğraşıyor. TIKLAYIN

 

Dünyanın En Ölümcül 12 Hastalığı. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Etiketler: KOAH, Hakkın, da, bilmedikleriniz., KOAH, Mısınız?,
Yorumlar
Haber Yazılımı