Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 12:04
 
Kombu Mantarı ve Kışçayı Karışımı
Kombu çayını az çok hepimiz duymuşuzdur. Peki kış çayı ve kombu mantarını birlikte denersek! Cesaret edip deneyen biri olarak edindigim bir kaç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.
SAĞLIK Haberi
Kombu Mantarı ve Kışçayı Karışımı

Kombu Mantarı ve Kışçayı Karışımı

 

Kombucha çayı'nın nasıl yapıldığını, faydalarını ve kullanış biçimini sizlere uzun bir yazıyla sunmuştum. Gündemin nabzı Şimdi ise, kombu çayını değişik bitkilerde deniyorum. Örneğin, aktarlarda satılan kış çayı karışımında. Nasıl yapıldığı ve nasıl etki ettiği konusunu burada sizlerle paylaşıyor olacağım. Siyah çay ile yaptığım kombu çayının hissedilen en etkili faydası, kesinlikle eklemlerime oldu.

Eski bir agırlık sporcusu olarak eklem ağrılarım vardı. 2'ci hafta kombu çayını kullanışımla birlikte, diz ve dirsek ağrılarım kesildi, omzumdaki rotator cuff yırtığından oluşan ağrılarım kesilmek üzere ve antrenmanlarımı daha rahat yapıyorum.
Kombu çayı
İlk iki hafta reflüye neden oldu ama sonra geçti (uzun yıllar mide ağrısı reflü ve mide yanması yaşamış biriyim).

Önemli Uyarı: İceriğini ve sonucunu tam olarak bilemiyorum. Bu yüzden bu bir tavsiye değildir. Deniyorum ve sonucunu sizinle paylaşıyorum.

 

Malzemeler:

Aktardan alınan kış çayı(4 yemek kaşığı)

Kombu mantarı,

Şeker(1.5 çay bardağı),

Sebil suyu(1.5 lt),

 

Kış çayı içeriği:

Hibisküs, kekik, zerdeçal, zencefil, kabuk tarçın, papatya, adaçayı, elma, portakal, limon, hatmi çiçeği, ebegümeci, hatmi çiçeği, ekinezya
Kış çayı
Tavsiye Not: Homojen bir karışım elde etmek için, kış çayımızın sert parçalarını ayırıp, mikserin geniş kabında birkaç dakika çekerek parçalayıp karıştırabilirsiniz.

 

Yapılışı:

1) 1.5 litre suyu çelik demlik de kaynatıyoruz.

2) Kaynamaya başlayan suya 1.5 çay bardağı şekeri ilave edip 10 dakika daha kaynatıyoruz.

3) Kaynayan suya kış çayı karışımımızdan 4 yemek kaşığı ekleyip 20-30 saniye daha kaynatıp altını kapatıyoruz (içinde mikrop bakteri kalmaması için).

4) Karışımımızı temiz bir yerde soğumaya ve demlenmeye bırakıyoruz.

5) Soğuyan karışımımızı İçi temiz bir cam kavanoza alıp kombu mantarımızı açık renk kısmı üste bakacak şekilde cam kavanozumuza yerleştiriyoruz.
Kışçayı kombu çayı
Kağıt havlu ya da tülbent yardımıyla kavanozun ağzını toz ve mikroba karşı korumak için kapatıyoruz(paket lastik kullanabilirsiniz). Formantasyon süresi yaklaşık 6-7 gün arası olacaktır.

 

Kışçayı ile hazırladığım kombu çayı kullanımı

Sabahları aç karnına bir tatlı kaşıkla başlamayı düşünüyorum (normal şartlarda yarım çay bardağıdır). Hissedilir ve anlaşılır sonuçları burada sizinle paylaşıyor olacağım.

 

ILGİNİZİ CEKEBİLİR

 

 
 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı