İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Sigaya zam.
Sigaya zam.
Nefertiti kimdir?
Nefertiti kimdir?
Haber Detayı
14 Mayıs 2020 - Perşembe 12:28
 
Korona Dönemi Yapılan Nişan ve Sonrası!
Korona bir nişanda bulaşabilecek maksimum kişi sayısına ulaşıldı.
GÜNDEM Haberi
Korona Dönemi Yapılan Nişan ve Sonrası!

Bir Nişanda 30 Koronavirüsü Vakkası

 

 

Olay Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi köyünde ki Hüyüklü Mahallesi'nde iki aile arasında ki nişanda gerçekleşti. Nişana katılan 5 kişinin şikayetleri doğrultusunda rahatsızlarını beyan ettikleri hastanede, yapılan koronavirüs testileri pozitif çıktı. Bu yaşanan olayın üzerine bin 600 kişinin yaşadığı mahalle Afşin İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından geçtiğimiz 8 Mayıs'ta karantina altına alındı.
 


HÜYÜKLÜ MAHALLESİNDE FİLYASYON ÇALIŞMASI
 


Koronanın patlak verdiği Hüyüklü Mahallesi jandarma ekiplerince giriş ve çıkışa kapatıldı. Aynı zamanda, Afşin İlçe Sağlık Müdürlüğü'nün Filyasyon ekibi hastanede koronavirüs tespit edilen 5 kişi ile görüşerek nişana kimlerin katıldığı ve kimlerle temas ettiği bilgileri alıp kişilerin bulunduğu mahalleye giderek tarama faaliyetlerine başladı.

 


YAPILAN TARAMA SONUCU POZİTİF VAKA SAYISI 30'U BULDU
 


Yapılan tarama çalışmaları sonrasında hüyüklü mahallesindeki pozitif sayısı 17'ye ulaştı. Hal böyle olunca filyasyon ekibi çalışmasını daha da yoğunlaştırdı ve testleri pozitif çıkan bu 17 kişininde temas ettiği kişileri tek tek ziyaret edip test yaptı. Yapılan bu hummalı çalışma sonrası mahalledeki pozitif vaka sayısı 30'a çıktı. Son haliyle 30 kişinin yakalandığı koronavirüsü tedavileri hastanede sürerken, filyasyon ekibinin de aralıksız olarak çalışmaya devam ettiği gelen bilgiler arasında yer aldı.

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı