Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 13:16 Bu haber 800414 kez okundu
 
Korona mı? Pandemi mi?
DSÖ'den Önemli Açıklama!
SAĞLIK Haberi
Korona mı? Pandemi mi?

 DSÖ KORONAVİRÜS'Ü PANDEMİ İLAN ETTİ 

 


Son dakika haberler. Dünya Sağlık Örgütü Coronavirüs salgınını pandemi ilan etti.  Dünya Sağlık Örgütü, 114'ten fazla ülkeye yayılmış olan Koronavirüs salgınını pandemi ilan ederken, Slovakya'da virüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.  İtalya eczane ve marketler dışındaki bütün dükkanları kapattı. 

Gündemin nabzı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Koronavirüs (Covid-19) ile ilgili basın toplantısı yaptı.  Çin dışındaki hastalık sayısının 13 kat arttığını söyleyen Ghebreyesus Koronavirüs için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkili olan salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak isimlendirme kararını aldıklarını belirtti.

Ghebreyesus, örgüt olarak salgını 24 saat izliyoruz dedi ve; “Hem virüsün yayılma ve şiddetinden hem de virüse karşı yeterince harekete geçilmemesinden derin endişe duyuyoruz. Bu sebeple Covid-19’un bir pandemi olarak nitelendirilmesi gerek."diye konuştu. www.gundeminnabzi.com 

 


CORONA 114 ÜLKEDE

 

Ghebreyesus,. "pandemi ifadesi dikkatsizce kullanılmamalı, yanlış kullanılması durumunda gereksiz korkuya, mücadelenin sonlanmasına yönelik haksız bir kabullenmeye yol açan bir kelime olabilir." dedi. 

 


PANDEMİ NE DEMEK

 

 

Dünyada aynı anda çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı etkileyen bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya üzerinde geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir.
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Korona, mı?, Pandemi, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı