Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 10:41
 
KORONA VİRÜSÜ PANGOLİN'DEN Mİ BULAŞTI?
Güney Çin Ziraat Ünivertesi bir açıklama yaptı; 'Pangolin türü hayvanın koronavirüs taşıyıcısı olma ihtimali olduğunu' belirtti.
GÜNDEM Haberi
KORONA VİRÜSÜ PANGOLİN'DEN Mİ BULAŞTI?

KORONA VİRÜSÜ PANGOLİN'DEN Mİ BULAŞTI?

 

Son dakika, haberler, gündemin nabzı. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını dünyada birçok ülkeye yayıldı. Koronavirüsünün ardından Wuhan kenti karantina altına alınırken Koronavirüsünden bugüne kadar yaşamını yitirenlerin sayısı da 637'ye yükseldi. Bütün bunlar olurken, Güney Çin Ziraat Ünivertesi bir açıklama yaptı; 'Pangolin türü hayvanın koronavirüs taşıyıcısı olma ihtimali olduğunu' belirtti. Yeni tip (2019-nCoV) Koronavirüs Çin'de her geçen gün etkisini artırıyor. Salgınında can kaybı 637'ye, virüsten etkilenenlerin sayısı 31 bin 161'e çıktı. Ayrıca, son 24 saatte 73 kişi daha yaşamını yitirdi ve 3 bin 143 yeni vaka tespit edildi. Güney Çin Ziraat Üniversitesi bilimsel bir açıklama yaptı. Üniversite yaptığı araştırma neticesinde ismini çok da duymadığımız Pangolinler ile koronavirüs salgınının birbiri ile bağlantılı olabileceği söyledi.

 

PANGOLİN NASIL BİR HAYVANDIR?

 

Vücutları, kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar ile, kozalaksı görünümdedir. Vücudun sadece üst kısmında olan bu pullar kuyruğun ise tamamında mevcuttur. Vücudun pulsuz olan alt bölümü ve bacakların iç kısmı ise kıllıdır. Pullar arasında da kıl vardır. Başları uzun yapılı olup, Zygomatic yay ortadan kalkmış ya da körelmiş; ptygoidea ise iyi gelişmiştir. Alt çene, basit iki kemik köprü kalacak biçimde körelmiş; angular ve articular çıkıntı yoktur. Bel omurları eklem çıkıntılarından yoksun; köprücük kemiği oluşmamıştır. Kısa yapılı ön üyeleri kazmak için kuvvetli kazıcı tırnaklar taşır; ön ve arka ayaklar 5 ışınlı ve parmakları tırnaklıdır. Dişleri yoktur; dilleri uzun ve solucan şeklindedir. Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır. beynin koklama lobu büyük; büyük beyin ilkel yapılıdır. Midenin iç çeperi keratin çıkıntılıdır.

 

PANGOLİNLER NEREDE YAŞARLAR?

 

Gececil hayvanlar olup gündüzleri genellikle mağaralarda saklanarak yaşarlar. Toprak üzerinde ya da ağaçta da yaşarlar. Yavrular anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar. Tehlike anında tostoparlak olurlar.

 

PANGOLİN, ÇİN MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZİ

 

Bilindiği üzere ilginç ve sıradışı mutfağıyla ünlü Çin de, Pangolin'ler de lezzetli yemekler arasında yer alıyor. Güney Çin Ziraat Üniversitesi de yaptığı açıklamada Pangolin türü hayvanın koronavirüs taşıyıcısı olma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı