Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 09:47 Bu haber 454 kez okundu
 
Korona Virüsü Son Dakika
Koronavirüs vakaları artıyor. İşte Koronavirüs'te son dakika.
GÜNDEM Haberi
Korona Virüsü Son Dakika

 

 

KORONAVİRÜS VAKALARI ARTIYOR. İŞTE KORONAVİRÜS'TE SON DAKİKA!

 

Son dakika haberler. Koronavirüs vakaları artıyor. İşte Koronavirüs'te son dakika. Türkiye'de Koronavirüs vakası kaça yükseldi? Hepsi haberimizde. www.gundeminnabzi.com Gündemin nabzı araştırdı. Türkiye'de Koronavirüs'ten ilk ölüm gerçekleşti. Bakan Koca Koronavirüs'te son vaka sayısını açıkladı.
 
 

 

VAKA SAYISI 98

 

Türkiye'de Koronavirüs son dakika. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmelerini şöyle açıkladı. Bakan Koca, Türkiye de Koronavirüs'ten dolayı 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini belirtip, vaka sayısının ise 98'e çıktığını söyledi. Son dakika haberler. Bakan Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde Koronavirüs salgınına dair bir basın toplantısı yaptı, virüs Çin'de ortaya çıktıktan sonra Türkiye'nin sorunun niteliğini ilk anlayan ülkelerden biri olduğunu ve Koronavirüsü pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdiklerini belirtti.
 
 

TÜMDEN YALITMA İMKAN DIŞI

 

Koronavirüs 'te son dakika. 'İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünyayla yoğun ilişkileri olan Türkiye'nin kendini tümden yalıtmasının imkan dışı olduğunu' belirtti Bakan Koca. 7 gün öncesinde ise geç saatlerde yaptığı basın toplantısında da ilk vakayı açıkladığını hatırlattı.
 
 

KORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR

 

Son dakika haberler. Koronavirüs nasıl bulaşır? Koronavirüs hakkındaki çalışmaların çok şey öğrettiğini söyleyen Koca, virüsün özellikle solunum yolu üzerinden bulaştığına dikkatleri çekti.
 
 

TEMASTAN KAÇININ

 

Son dakika. Bakan Koca, temasın, virüse aradığı yolu sunduğunu, kalabalık ortamların en riskli ortamlar olduğunu belirtti.ÇOCUKLARDA KORONAVİRÜS 

 

Son dakika. Çocuklarda Koronavirüs. Bakan Koca, Araştırmalar kesin olarak ortaya koydu ki, virüsün farklı yaş grupları üzerinde etkisi var. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat bu grupta hastalık tablosu nadiren görülüyor. Ölüme ise neredeyse rastlanmıyor.

YETİŞKİNLERDE KORONAVİRÜS

 

Son dakika. Yetişkinlerde Koronavirüs. 'Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişiyor diyen Bakan Koca, Bilim Kurulunun verdiği ve dünyada kabul görmüş olan bilgileri daha önce pek çok kez dile getirdiğini söyledi.

KORONAVİRÜS' TE ÖLÜM ORANI

 

SON DAKİKA HABERLER. Bakan Koca, bu hastalıkta ölüm oranının tahmin edilenin çok altında olduğunu söyleyerek, hastalığın en ağır seyrettiği kişilerin direnci düşük ve başka hastalığı bulunan kişiler olduğunu belirtti.
Koca,
Yaşlıların yüksek risk grubunda bulunduğunu,
Direnci düşük kronik hastalığı bulunan,
Savunma sistemi zayıf yaşlıların çok dikkatli olması gerektiğini belirtti.
 
 

BAKAN KOCA, İLK KEZ BİR HASTAMI KAYBETTİM

 

Son dakika. Bakan Koca, Geç saatlerdeki bu basın toplantısının planlı gelişmediğini, özel bir durum sebebiyle yapıldığını belirtip, şöyle devam etti: "Bu gece sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür, kendilerine sabır diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız. Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan ve ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı set çekmenin yolu tedbir almaktır." dedi.
 
 
 

1,5-2 AY DİRENELİM

 


Son dakika haberler. Avrupa ülkelerine sınırların kapatıldığını, risklerin önlendiğini söyleyen Koca, umreden ve Avrupa ülkelerinden dönüşün ise devam ettiğini belirtti. Bakan Koca, "Bu şekilde giriş yapanlar kontrolden geçirildi ve geçiriliyor. Bulgusu olanlardan test için numune alıyoruz. Temas hikayesi ve bulguları nedeniyle izole edilen vakalar bulunmakta ve yakınları taranmakta. Önceden tanı konulan hastalarımızın temas çevresini incelemeden geçiriyoruz.
 
 

 


POZİTİF SONUCLARIN ÇOĞU İYİLEŞİYOR


Bakan Koca, "Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisi veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor, net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konulan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek, hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 1,5-2 ay direnelim."
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Etiketler: Korona, Virüsü, Son, Dakika, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı