Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 08:35
 
KORONAVİRÜS NASIL BİTER? İŞTE 3 YOLU.
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı Coronavirüsü 3 yolla biter.
GÜNDEM Haberi
KORONAVİRÜS NASIL BİTER? İŞTE 3 YOLU.

CORONAVİRÜS PANDEMİSİ 3 YOLLA BİTER

 

İşte Koronavirüsün Bitmesi İçin 3 Yol.

 

Son dakika corona virüsü Türkiye. Corona virüs pandemisi 3 yolla biter. Prof. Mehmet Ceyhan açıkladı: "Pandemi üç yolla bitebilir."

 

Gündem. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin (salgın) gidişatı ile ilgili açıklamalar yaptı. Ceyhan, pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu söyledi.
 
Son dakika corona virüsü Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 11 Mart'ta pandemi ilan ettiği coronavirüs kaynaklı Kovid-19'dan korunmak için ilk kuralın hijyen olduğunu söyleyen Ceyhan, herkesin bireysel olarak başta el temizliği olmak üzere sağlık görevlilerince belirtilen diğer kurallara uygun davranmasının gerekliliğini belirtti.

 

Son dakika haberler. Yeni tip koronavirüsün 14 günlük kuluçka süresinde, hastalarda hiçbir belirti göstermediği süreçte insandan insana bulaşabildiğini belirtti. Ceyhan, "Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişiyor. Bu virüs, grip, menenjit, zatürre, suçiçeği, kızamık gibi damlacık yoluyla bulaşıyor. SARS ve MERS'te ise hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama Kovid-19'da kuluçka süresinde hastalık bulaşıyor. Bu nedenle tedbirli olmak, sosyal izolasyona ve hijyene dikkat etmek hayati önem taşıyor." diye konuştu.

 

Aşı Çalışmaları Ne Kadar Başarılı Olur Bilmiyoruz

 

Prof. Dr. Ceyhan, "Kovid-19 koronavirüs ailesinde yer alan MERS ve SARS'tan daha hızlı yayılım gösteriyor." Türkiye corona virüsü haberleri. Son dakika. Ceyhan, "Yeni tip koronavirüs SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı. MERS'in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS'ın 1,8. Oysa Kovid-19'un yaklaşık 3." diye konuştu.

 

Virüsün Bitmesine Dair Bir Garantisi Yok 

 

Son dakika. Gündem. 'Grip ve pnömokok aşıları yeni tip koronavirüse karşı bir koruyuculuk sağlamıyor.' diyen Ceyhan, 'aşı çalışmalarının devam ettiğini' söyledi. Aşı Ne Kadar Başarılı Olacak? "Aşı bulunacak mı, aşı çalışmaları ne kadar başarılı olacak bilmiyoruz. Bir garantisi yok." diye konuştu
 
Prof. Dr. Ceyhan, ABD'nin Başlattığı Aşı Çalışmaları "ABD'nin çalıştığı aşı farklı. Daha önce SARS için geliştirdikleri ve kullanılamayan aşının Kovid-19 için etkili olup olmadığına bakıyorlar. Çünkü, Kovid-19 ile SARS genetik olarak yüzde 85 benzerlik gösteriyor. Bu nedenle etkili olup olmayacağını inceliyorlar."

 

Sars Muhtemelen Mutasyona Uğrayıp Bitti

 

Türkiye Gündemi. Koronavirüs Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19'un farklı kıtalarda görülmesinin pandemik bir hastalık olduğunun işareti olduğunu belirtirken, Pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu söyledi.

 

Korona virüsü'nün bitmesi için 3 Yol

 

1-İnsanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek ve virüs artık yayılamayacak
 
2-Aşı bulunacak ve aşı ile insanlar bağışık hale getirilecek.
 
3-Virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaşma özelliğini kaybedecek.
 
Ceyhan, "Pandemi sadece bu üç yoldan biriyle bitebilir. SARS örneğinde olduğu gibi virüs muhtemelen mutasyona uğradı ve o şekilde bitti."
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı