Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 21:43
 
Koronayı Atlatan Kişilerde Akıl Sağlığı Tehlikesi
Gündem, koronayı Atlattık Diye Sevinmeyin Covid-19'a yakalananlar hayatları boyunca maruz kalacakları bir sonuçla yaşamlarını sürdürmek zorunda kalacaklar
GÜNDEM Haberi
Koronayı Atlatan Kişilerde Akıl Sağlığı Tehlikesi

Koronayı Atlatan Kişilerde Akıl Sağlığı Tehlikesi
 

Gündem, koronayı Atlattık Diye Sevinmeyin Covid-19'a yakalananlar hayatları boyunca maruz kalacakları bir sonuçla yaşamlarını sürdürmek zorunda kalacaklar. 84 bin kişi üzerinde yapılan testler, pek iç açıcı değil diyen bilim adamları çarpıcı sonucu paylaştılar. Gündemin nabzı

Coronavirüs salgını tüm dünyada hala etkisini sürdürürken İngiltere'de geçtiğimiz günlerde bilim adamlarının, iyileşenler üzerinde yaptıklerı bir araştırmada çok net ve tüm araştırmacıları şoke eden bir sonuç ortaya çıktı. Virüsün uzun vadede yakalanan kişiler üzerinde ortaya çıkardığı sonuçlarıyla ilgili yapmış oldukları araştırmada, hastalığı geçirmiş sağlığına kavuşmuş bazı kişilerin, beyinlerinde tahribat oluştuğu ve beynin 10 yıl kadar yaşlandığı ve bazı kişilerinde IQ seviyelerin de ciddi düşüşler gözlemlendiği kaydedildi.

 

IQ Seviyesinde Ciddi Düşüş

İngiltere kaynaklı bu araştırma kovid-19 virüsünü yenen insanların, aslında hastalığı tam olarak atlatamadıklarını ortaya çıkarmış oldu.

Korona IQ dusuruyor

Imperial College London bilim adamlarının yapmış oldukları bu ilginç araştırmada virüsün insan üzerindeki tahribatları konusunda, hastalığı yendiği düşünülen bireylerin beyinlerinin yaklaşık olarak 10 yıl kadar yaşlandığı yanısırada IQ'larının korkutucu bir şekilde düştüğü belirlendi.

 

İngiliz Basınında Yer Verildi

İngiliz basının da yer verilen bu önemli araştırma, Imperial College London görevlilerinden Doktor Adam Hampshire yönetiminde gerçekleşti. Doktor Hampshire, Dünya'yı kasıp kavuran koronavirüs hastalığını atlatan hastaların beyinlerinde yaptıkları incelemelerde, hastaların uzun süre etkisinden kurtulamadıkları kovid-19 rahatsızlığının belirtilerinden bir diğerinin de beyinde bıraktığı tehlikeli tahribat "hasar" oluştuğunu belirtti. O kadar ki Bazı kişilerde akıl sağlığının dahi iyi olmadığına dair işaretler kanıtlar da olduğu belirtilirken şunlarada değinildi, “Kovid-19’u atlatan bazı insanların beyinleri 10 yıl yaşlandı. Yapılan zihin testlerinde korona virüsünü yenenlerin korona virüse yakalanmayanlardan daha düşük sonuç elde ettiğini tespit ettik” diye aktarıldı.

 

Araştırma 80 Bin Kişide Test Edildi

IQ testi

Bilim insanları Büyük İngiliz Zeka Testi adı verilen bir test yaptılar. Teste 84.285 insan dahil oldu. Araştırmada  korona virüsü en ağır atlatan hastaların IQ’larında yaklaşık 8.5 puanlık bir düşüş oluştuğu görüldü.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı