Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 21:24 Bu haber 467 kez okundu
 
Kosgeb başk. Cevahir Uzun Ne kadar destekte Bulundu
Kosgeb başk. Cevahir Uzun Ne kadar destekte Bulundu
EKONOMİ Haberi
Kosgeb başk. Cevahir Uzun Ne kadar destekte Bulundu

Kosgeb başk. Cevahir Uzun Ne kadar destekte Bulundu

KOSGEB Başk. Cevahir Uzkurt, bazı destek programlarını yeniden düzenlediklerine dikkati çekerek, "Burada yerli ve milli bir duruş sergileyerek, oluşan cari açığın azaltılmasını, teknolojik girişimciliği ve katma değer v. üretimi esas aldık. Yapmış olduğumuz faaliyetlerle yeni iş girişimlerinin ortaya çıkmasına ve mevcut KOBİ'lerin gelişmelerine büyük katkı sağladık." Diye ifade etti. KOBİ'ler ile yerli ve tam milli üretimi gerçekleştirmek üzere 2019 yılı Stratejik Ürün Destek Programı'na başladıklarını ifade eden Cevahir Uzkurt, son dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'na da dahil olan, bu destekle ithal edilen ürünleri yerli üretime sokan KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar maddi destek çıkardıklarını bildirdi.

Hem üretime hem ihracata destek

Başk. Cevahir Uzkurt, teknoloji üretiminin KOBİ'ler ile birlikte tabana dağılmasını sağlamak amacıyla KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı'nı hayata geçirdikleri ifade ederek, bu programla Araştırma Geliştirme süreci tamamlanmış teknolojik ürünlerin üretimine de 5 milyon liraya kadar yardım sağladıklarını ifade etti. Küçük işletmelerin de yurt dışı pazarlara çıkmasını sağlamak için Yurt Dışı Pazar Destek Programı'nı uygulamaya koyduklarına işaret eden Cevahir Uzkurt, programla ihracat yapmak isteyen KOBİ'leri 300 bin tlye kadar desteklediklerini bildirdi. Cevahir Uzkurt, küçük işletmelerin iş birliklerini artırmaları için İş Birliği Destek Programı'nı da yeniden düzenleyerek tekrar uygulamaya aldıklarını ve 10 milyon tlye kadar destek verdiklerini vurgulayarak, bu programla işletmelerin iş birliği anlayışını artırmayı ve tasarruf sağlamayı amaçladıklarını belirtti.-

İşletmeler sektöründeki ve bölgesindeki yerini görebiliyor

KOSGEB'in diğer destek programlarına dikkati çeken Cevahir Uzkurt, şu bilgileri aktardı: "Küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretimini dijitalleştirmeleri için Küçük işletme Gelişim Destek Programı kapsamında yeni bir çağrıya çıktık. 'İmalat Sanayisinde Dijitalleşme' başlıklı çağrıyla 258 küçük işletmemizi 71,5 milyon liraya kadar destekledik. Bu programda her bir işletme için üst sınır 1 milyon tl olarak belirlendi. Bu program sayesinde imalatta yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi Küçük işletme envanterini genişletmeyi ve dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını fazlalaştırmayı hedefliyoruz."Uzkurt, teknoloji tabanlı yeni girişimcileri desteklemek ve Türkiye'nin yüksek teknolojili alanlarda pastada payını artırmak için, imalat sanayisinde teknoloji düzeyi yüksek sektörlerde işini kurmak isteyen girişimcilere Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında 370 bin liraya kadar destek verdiklerini bildirdi.

İşletme Değerlendirme Raporu'nu uygulamaya koyduk

İş kuracak yeni girişimcilere yönelik Küçük işletmeci Finansman Destek Programı'nı uygulamaya koyduklarını ifade eden Uzkurt şunları ifade etti; "Ayrıca kurumlarla iş birliği içinde veriye dayalı yapılan bilimsel analizlerle Küçük ve orta ölçekli işletme ekosistemini düzenlemek ve destek modellerini geliştirmek amacıyla İşletme Değerlendirme Raporu'nu uygulamaya koyduk. E-devlet üstünden ücretsiz ve aracısız bir rapor verdik bu uygulama 22 Eylül'de kullanıma açıldı. Geçen sürede yaklaşık 5 bin 600 KOBİ bu raporu alarak Yurt genelinde, sektöründe ve bölgesinde nerede olduğunu gördü." diye aktardı.

KOSGEB'in destek bütçesinde artış olacak

KOSGEB'in destek bütçesinde artış olacağını dile getiren Cevahir Uzkurt, şunları belirtti; "KOSGEB 2019'da bütçesinin tamamını Küçük işletme ve yeni girişimcilerin büyümesi için harcadı, gelecek yıl da aynı düşünce ile hareket edecek. 2020 yılı destek bütçemizde yüzde 9,45'lik artış oldu. 1,8 milyar lira bütçemiz var ama bunun dışında da bazı kuruluşların bize ödediği aidatlar bulunuyor. Bunlardan gelenlerle gelecek yıl yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde bir kaynağı KOBİ'lerin projelerine aktaracağız."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Kosgeb, başk., Cevahir, Uzun, Ne, kadar, destekte, Bulundu, dijital pazar için
Yorumlar
Haber Yazılımı