Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 18:53
 
Köy Korucu Alımı Son Dakika 2020
Gündemin nabzı. Korucu alımları 2020. Kadın, Erkek Korucu Alımı Yapılacak. İçişleri Bakanlığı, her yıl il ve ilçe jandarmalar bünyesinde istihdam edilmek üzere kadın erkek korucu alımı yapıyor.
EKONOMİ Haberi
Köy Korucu Alımı Son Dakika 2020

Köy Korucu Alımı Son Dakika 2020

 
 
Gündemin nabzı. Korucu alımları 2020. Kadın, Erkek Korucu Alımı Yapılacak. İçişleri Bakanlığı, her yıl il ve ilçe jandarmalar bünyesinde istihdam edilmek üzere kadın erkek korucu alımı yapıyor. 
 
 
Kaymakamlık İlanıyla
 
2020 yılının kalan aylarında ilçe jandarmalar bünyesine korucu alımları yapılacak. Korucu alımı yapmak isteyen ilçe jandarma teşkilatı alacağı personelde aradığı şartları ve başvuru kılavuzunu ilçe kaymakamlığa gönderip, Kaymakamlığa gelen kılavuz yayımlanır ve başvurular yapılmaya başlar. Alımları ögrenmek için bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.
 
 

Korucu Alımı Başvuru Şartları

 
Köy Korucusu (Güvenlik Korucusu) Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Emniyet Mensuplarına , Silahlı Kuvvetlere birinci derece yardımda bulunan birim. Güvenlik (Köy) korucusu olmanın şartları:Silahlı olarak görev yapan köy korucuları ikamet ettikleri bölgelerden seçilir. Daha önce geçici köy korucusu olarak adlandırılan korucular yapılan düzenleme ile güvenlik korucusu olarak isimlendirildi.
Köy korucusu idari olarak mülki amirlerine, mesleki olarak ise Jandarma Komutanlıklarına bağlıdır. Güvenlik Korucusu olmak isteyenler valiliğe veya kaymakamlığa başvurabilir. Güvenlik korucusu alımında daha önce babası veya kardeşi bu görevi yapanlar, öncelikli olarak tercih edilir.
 
 
Köy halkının canına, ırzına, malına ve tasarruf emniyetine yönelik saldırıları önlemek, saldırıda bulunanları yakalamak ve suç delillerinin kaybolmamasını sağlayacak tedbirleri almak, görev alanında bulunan kamu ve özel kurumlara ait tesislere yönelik her türlü saldırıları önleyecek tedbirleri almak ve bu gibi tesislerin korunmasında, genel ve özel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak, tabii afetlerde verilecek görevleri yapmak, bağlı olduğu mülki amirce verilecek ve önleyici kolluk kapsamında olan diğer görevleri yapmak güvenlik korucularının görevidir.
 
 

2020 Güvenlik Korucu Maaşları Ne Kadar Olacak

 
2020 yılında Güvenlik Korucularının maaşı tazminatla birlikte 2 bin 243 TL oldu.
 
 

Köy Korucusu Olma Şartları

 
- T.C. vatandaşı olmak
 
- Türkçe okur-yazar olmak
 
- Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak
 
- Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 
- Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak
 
- Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak
 
- Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak
 
- Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak
 
- Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı