Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 08:54
 
Küçük Prens George'a Verilen İnanılmaz Hediye!
İnanılmaz hediye diplomatik kriz mi çıkaracak!
DÜNYA Haberi
Küçük Prens George'a Verilen İnanılmaz Hediye!

Küçük Prens George'a Verilen İnanılmaz Hediye

 

 

 

 

Gündemin nabzı. Belgesel yapımcısı Sir David Attenborough'un Prens George 'a verdiği megalodon dişi hediye diplomatik kriz çıkardı. Malta Kültür Bakanı Jose Herrera, 1960'lı yıllarda ülkelerinden götürülen dişin iade edilmesini istedi.

Belgesel yapımcısı Sir David Attenborough, geçtiğimiz cumartesi günü Cambridge Dükü Prens William ve eşi Düşes Kate Middleton’la bir araya gelip, yeni çevre belgeselinin özel gösterimi için bir araya geldiği çiftin çocukları Prens George ’a bir hediye verdi. Attenborough’nun hediyesi biraz ilginçti. Hediye, 23 milyon yıllık bir megalodon köpek balığı diş fosiliydi.

Attenborough dişi 1960’lı yıllarda Malta ’da tatil yaparken buldu. Dişin hediye olarak verilmesi ufak çaplı bir krize neden olurken Malta Kültür Bakanı Jose Herrera hediyeye tepki gösterdi.

Herrera, dişin bulunduğu ülkeye iade edilerek sergilenmesi gerektiğini söyledi ve; “Malta ’nın yurt dışına götürülen doğal mirasları geri dönmeyi hak ediyor. Tarihi ve sanat eserlerimize büyük önem veriyoruz. Doğal tarihimiz için bu her zaman geçerli olmasa da bunu değiştirmeye kararlıyım” diye konuştu.


Malta Kültür Bakanlığı ise Herrera’yı zor durumda bırakacak bir söylemde bulunarak dişin peşinde olmadıklarını söyledi.
 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR! 
 
 
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı