Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 09:49
 
Kültür mantarı YETİŞTİRİCİLİĞİ üretim Aşamaları
Günümüzün iş kolları haline gelen kültür mantarı yetiştiriciligi artık bir ekmek kapısı. Düşük maaliyetlerle yapılabilen bu iş kolu sağlam bir bilgi birikimi gerektirmekte. Haydi gelin kültür mantarı yetiştiriciliğinde tam olarak neye ihtiyacınız var birlikte bakalım.
EKONOMİ Haberi
Kültür mantarı YETİŞTİRİCİLİĞİ üretim Aşamaları

Başlıklar;

1)Kültür Mantarı için Kompost Nasıl Hazırlanır?
2)Kültür Mantarı Kompost Malzemeleri
3)Kompost İçin Malzemelerin Sırasıyla Karışımı
4)Beyaz Şapkalı Mantar Kompostu
5)Buharla Kompost Pastörizasyonu
6)Mantar Sporu Nasıl Ekilir
7)Kültür Mantarı Kuluçka Dönemi
8)Örtü Toprağı Nasıl Hazırlanır
9)Kültür mantarı ne kadar sürede yetişir?
10)Kültür Mantarı Kaç Günde Bir Toplanır?
11)1 ton Komposttan ne kadar kültür mantar alınır?


Kültür Mantarı için Kompos Nasıl Hazırlanır

Kültür Mantarı Kompost Malzemeleri

 

1 ton kompost
1 ton kuru saman
23 kg amonyumnitrat
141.5 kg bugday kepegi
13 kg üre
60 kg alçı
40kg Melas şeker fabrikası atığı

 

Kompost İçin Malzemelerin sırasıyla karışımı
Beyaz şapkalı mantar kompostu

 

Buğday kepegini, Amonyum Nitrat ve Üre bir gün öncesinden saman ile karıştırılmadan önce ıslatılır ve nemlenmesi sağlanır. Aynı anda bu işlem ayrı bir yerde saman içinde uygulanmalıdır.

Kompost nasıl yapılır

Ertesi gün elde ettiğimiz bu nemli iki yığını karıştırıyoruz ve 5 gün süre ile bekletiyoruz. Arkasından melasımızı ekliyoruz ve kariştırıp yığın yapıyoruz. Yığınımızı 1 mt yüksekliğe 1 mt en şeklinde tahtalarla yaptığımız kalıplara sıkıştırarak 9. güne kadar bekletiyoruz. Sonrasında yaptığımız bu yığınımızı açıp havalandırıp üstüne 60 kg olarak belirlediğimiz alçımızı dokuyoruz düzgün bir şekilde karıştırıp tekrar kalıplara sıkıştırıyoruz. Bundan sonra ki işlemimiz 5 günde bir kalıpları açıp nemlendirip havalandırıp tekrar kapatmak oluyor. Bu durum en başından sonuna kadar toplam bir ay devam edecek şekilde devam ettirilir. 1 ayın sonunda hazırladığımız kompostumuzu elimiz ile tutup parcalayabiliyor isek, rengide kahverengi, yeryer kahve rengi olmussa kompost olgunlasmış demektir. 

 

Buharla Kompost Pastörizasyonu

Kültür mantarı tesisi

Artık olgunlaşan kompostun pastarizasyon islemine geçilebilir. Bu iş eğer ticari olarak düşünülüyor ise, pastorizasyon odasına geçilmeli. Pastorizasyon için bir kapalı büyük bir alan ayarlanmalı bu işlem biraz masraflı bir işlemdir. Pastorizasyon işleminde 10-12 saat kadar buharda sterilizasyon işlemi yapılmalı. Bu işlem esnasında etrafa amonyak kokusu yayılacaktır. Bu koku iki üçgün süren havalandırma sonrası gidecektir. 

 

Mantar Sporu Nasıl Ekilir

 

20 dercelere düşen kompostun ardından ekim işlemlerine başlanabilir. Kompostun yerleştirilen odanın olabildiğince steril olmasına dikkat edilmeli. Camlara kesinlikle sineklik takılmalı. Örneğin; İçeriye girdiginiz ayakkabılarınızın tabanını çamaşır sulu beze basip içeri girmek gibi.

Ekim işlemi, 25 kg'lik her komposta 100 gr tohum olacak şekilde ekim yapabilirsiniz. Ekim işlemlerini temiz eldiven kullanarak yaparsanız elinizdeki bakterilerin tohumlara bulasmasını engellemiş olursunuz. Kompostların ağzına yüzde iki'lik formandeit ile ıslatılmış kagıtlar ortun. Bu ilşem nemlendirme için ve hastalık ile zararlılara karşı kompostu korumak için önemli bir adım olacaktır. Formaldehit bulamazsanız yüzde 7'lik oranda çamaşır suyu ile de bu işlemi halledebilirsiniz. 

 

Kültür mantarı Kuluçka Dönemi

 

Kuluçka suresi 18 ile 20 gün civarındadır. Bu süre sonunda kompostun yüzeyi misel kaplayacaktır. Miselin yüzeyi yer yer sarımsı olabilir. Bu miselin tamamen gelistiği anlamına gelmektedir. Kuluçka döneminde nem oranı yüzde 85, oda sıcaklığı ise 25 derece olmalıdır.

 

Örtü toprağı nasıl hazırlanır

 

Bu işlemde torf kullanilabilirsiniz. Torfunuzun Ph degeri yüzde 7 oluncaya kadar kreç eklenebilir. Ayrıca Ortu toprağınında sterilizasyonu yapılamalı. 

Komposta formaldehit dökmek

Bu işlem buhar yöntemiyle yapılacagı gibi formaldehit ilede yapilabilir. Buda 1 m3'lük topraga 1.5 lt formaldehit serpmeyi gerektirir. Sonrasında plastik örtüyle örterseniz örtü toprağıda steril olacaktir. Bir süre havalandırmayı unutmayın.

Örtü toprağı hazırlanması

Artik ortu toprağı olarak kullanabilirsiniz. Örtü işlemini yaparken 3.5 cm 4 cm olarak şekilde toprağı sermeniz yeterli olacaktir.

 

Kültür mantarı ne kadar sürede yetişir?

 

Örtü toprağı sürekli nemli tutulmalı bu işlem içinde günde iki üç kere sulama sistemi ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Bölgenin ilk haftadan sonra günlük iki üç saat havalandırılması işlemlarinizi hızlandıracaktır. Kültür mantarı ışık ihtiyacı olmayan bir türdür. Bu sebeple odayı ışıklandırmamalısınız. Oda sıcaklığının ise 20 derecelerde tutulması yeterli olacaktır. Örtü işlemini takip eden ilk 20'inci günde mantarlar görülmeye başlayacaktır. Bu andan sonra sulamayı kesmelisiniz. Ürününüz nohut büyüklüğüne geldiğinde tekrar sulamaya başlayabilirsiniz. Zaten nohut büyüklüğüne geldikten sonraki ilk hafta icinde hasat büyüklüğüne de gelmektedir. Günde 2 ya da 3 kez sisleme sulama yapılmaktadır. 2-3 saat havalandırma da yapılmalıdır.

 

Kültür Mantarı Kaç Günde Bir Toplanır

 

Hasat suresi yaklaşık bir aydır. Hasat yapılırken mantar kökleriyle birlikte toplanmalı ve oluşan boşluklara yeni topraklar koyulmalı. 

 

1 ton Komposttan ne kadar kültür mantar alınır?

M2'den yaklaşık olarak 15 kg ürün elde edilir. 25 kg'lik komposta 100 gr tohum atılabiliyor. M2'ye 25 kg kompost olduğunu düşünür isek, 1 tondan 40m2'lik alan elde edilir ve buda 40x15=600 kg eder.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı