Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 09:55
 
Küresel İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkileri
İklim Değişikliğine Neden Olan Faktörler
TEKNOLOJİ Haberi
Küresel İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkileri

Küresel İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkileri

 

İklim Değişikliğine Neden Olan Faktörler

 

Gündem Dünya’da doğal bir şekilde gelişen iklim değişikliği insanların doğaya etkisi ile alt üst olmuştur. Sanayi devriminin de bu durumda payı çok fazladır.

İklim Değişikliği Olursa Ne Olur?

 
İklim değişikliğinin sonuçları çok zararlı olacaktır. Geçmişte 1500’li yıllarda Küçük Buz Çağı denen bir dönem yaşanmıştır. Bu dönemde donarak ölenlerin sayısı çok fazladır.

İklim değişimi ile Avrupa’da yaşanan kıtlıktan dolayı çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir.

Yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yüzyıl süresince sıcaklık 0,5 santigrat derece artmış, deniz seviyesinde ise bu yüzyılın başından beri 20 cm’lik bir yükselme olmuştur. Yaşanan iklim değişikliğinin sonucu olarak bu olaylar meydana gelmektedir.

Dünya üzerinde orta enlemlerde yağış miktarındaki artış fazla olmakla beraber subtropik enlemlerdeki yağış miktarları da yüksek oranlarda düşmüştür. Bu da iklim değişikliğinin sonuçları'ndandır.

İklim sisteminde 20.yy’ın ortalarından itibaren sıcaklıklar 90 beşeri kaynaklı olarak büyük oranda artmıştır.  Sera gazı'ndan dolayı artışta yine beşeri kaynaklıdır.

Uzmanlar İklim değişikliği ve sonuçları ile ilgili çalışmalar yapıyor ve gelecekte iklim değişikliği'nin daha nerelere varabileceğine dair tahminler yürütmektedir.

2100 Yılına kadar yapılan tahminlerde küresel değişimler, sıcaklıkta 3 santigratlık bir değişme olacağı şeklindedir. Deniz seviyesinde de 70 cm’lik bir değişme tahmin edilmektedir. Bazı uzmanlar ise 30 cm ile 110 cm arasında tahmin bildirmişlerdir. Orta ve daha yüksek enlemlerdeki ormanlarda ise büyük miktarda yok olma riski düşünülmektedir. Ormanların yok olması demek dünya üzerindeki oksijen oranının büyük ölçüde azalacağı anlamına gelir. Ayrıca tarım ve gıda üretimi de azalacaktır. İnsanların doğaya verdiği zararın devam ederse bunlar kaçınılmazdır.
 

İklim Değişikliğinin Sonuçları

 
Kuraklık.

Orman yangınları.

Güçlü kasırgalar.

Sıcak hava dalgaları.

Sel.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yasak Deneyler, Nazi Deneyleri

300 Spartalı Gerçek Hikayesi
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Iklim değişikliği olursa ne olur, Iklim değişikliğine neden olan faktörler, Küresel iklim değişikliklerinin nedenleri ve olası sonuçları nelerdir Eodev, Iklim değişiminin en temel nedeni nedir, Küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkileri
Yorumlar
Haber Yazılımı