Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 15:56
 
KYK Burs Başvurusu Sonuçları SORGULAMA
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun her yıl üniversite öğrencilerine sunduğu burs imkanı herkesin hayali
EĞİTİM Haberi
KYK Burs Başvurusu Sonuçları SORGULAMA

KYK Burs Başvurusu Sonuçları SORGULAMA 

 

Gündemin nabzı, Burslar ne zaman açıklanacak? KYK burs sonucu sorgulama. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi öğrencilere ekonomik olarak kolaylıklar sunuyor ve üniversite harcamaları bu sayede azalıyor. 2020-2021 KYK bursları için başvurular bitti ve geç başvuru tarihi olan 8 Kasım’da geçti.

Şimdi üniversite öğrencileri sonucun açıklanmasını bekliyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun her yıl üniversite öğrencilerine sunduğu burs imkanı herkesin hayali.


KYK Bursları Ne Zaman Açıklanacak?

Son dakika. KYK burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklama henüz yok ama geçtiğimiz yıl 24 Ekim'de sona eren başvuruların ardından sonuçlar 16 Kasım tarihinde açıklanmıştı.

Aynı durumu göz önüne alırsak sonuçlar 1 Aralık 2020 tarihinde açıklanacak diye bir tahminde bulunabiliriz.

Başvuru esnasında öğrencilerin belirttiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna dair bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla onaylanacak. Yapılan değerlendirme neticesinde mevzuata uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi verilecek.

Konuyla ilgili Bakan Kasapoğlu açıklama yaptı: "Her zaman olduğu gibi gençlerin yanındayız. Bize ne zaman ihtiyaç duyarlarsa oradayız. Burs kredi başvuruları ile ilgili olarak başvurusunu çeşitli nedenlerle yapamayan öğrencilerimizi düşünerek başvuru sürelerimizi uzatma kararı aldık." diye belirtti.
 

Kyk burs başvurusu nereden yapılır?

 
Burs/kredi başvuruları e-Devlet'te bulunan Yükseköğretim Bilgi Sistemi'ne (YÖKSİS) kayıtlı öğrenim bilgileri göz önüne alınacağı için öğrencilerin YÖKSİS'teki öğrenim bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması gerek.

Öğrencileri başvuru esnasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet'e girerek okul/bölüm, hazırlık ve kayıt dondurma bilgilerini kontrol edip, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşüp, durumlarını YÖKSİS üzerinden düzeltmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik bilgiyle burs-kredisi başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları belirtmiş olduğu bilgiler üzerinden değerlendirilecek.

11 Kademede yapılacak olan KYK burs başvuru ekranında ilk adım başvuru bilgileri olup, bu adımdaki bazı uyarıları okuyup onaylayacak olan öğrenciler, sonraki aşamaya geçecek.

İkinci adımda öğrenci kimlik bilgileri istenecek.

Üçüncü adımda öğrenim bilgileri istenecek.

Dördüncü adımda bilgilendirme mesajı olacak.

Beşinci adımda adres bilgileri istenecek.

Altıncı adımda, özel durum bilgileri.

Yedinci adımda aile bilgileri.

Sekizinci adımda burs ya da kredinin yatırılacağı Ziraat Bankası bilgileri.

Dokuzuncu adımda Ziraat Bankası ürün başvuru işlemleri.

Onuncu adımda verilen bilgilerin önizlemesi.

Onbirinci adımda son işlem yapılacak.
 

KYK Burs Başvurusundan Kimler Faydalanabilir

Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan faydalanabilir.
 
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: KYK Burs Başvurusu Sonuçları SORGULAMA, Kyk Bursları Ne Zaman Açıklanacak?
Yorumlar
Haber Yazılımı