Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 11:32 Bu haber 457 kez okundu
 
Leptin Hormonu ve Hızlı Kilo vermeye Etkisi
Nasıl daha sağlıklı ve hızlı kilo veririm?
SAĞLIK Haberi
Leptin Hormonu ve Hızlı Kilo vermeye Etkisi

LEPTİN HORMONU'NUN HIZLI KİLO VERMEYE ETKİLERİ

 
 
Leptin hormonu, yağ hücreleri tarafından üretilmektedir. Görevi ise, vücudumuzda yağdan fazlalık veya eksiklik olursa beynimize sinyal göndermektir. Leptin hormonu vücutta depolanan yağ artığı zaman kana karışıp, kişinin kendini tok hissetmesi için gerektiği kadar yağ alımı yapıldığını söylerler. Yapılan bir çalışmada Obezite ve leptin seviyeleri arasındaki bağ gösterilmiştir.  Artan leptin duyarlılığı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Çeşitli kimyasal ürünler/maddeler kullanmadan ve tehlikeli miğde vb. operasyonlar geçirmeye gerek kalmadan incelmek için en sağlıklı yoldur.
 
 
 
Ayrıca zayıflamak için neler yapmalıyız
 
 
Leptin duyarlılığını arttırırken aynı zamanda da iştahı kapatmak ve hatta yeme isteğini tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.  Leptin hormonu, antranman yaptığınız ve sürdürülebilir dengeli bir beslenme programını takip ettiğiniz sürece, çabuk kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı kilo vermek için yazımızı sabırla okuyun...
 
 

Leptin duyarlılığını arttıran besinler nelerdir?

 
 
Bu besinler, leptin içermese de, leptin duyarlılığını aktifleştiren ve metabolizmayı hızlandıran özelliklere sahip olanları da bulunmaktadır. Tüm bu etkiler, çabuk kilo vermek isteyenlere yardımcı olacaktır
 
 

*Greyfurt leptin içerir mi?

 
 
Sınıfı, Turunçgillerden olan Greyfurt, yağ yakıp metabolizmanızı hızlandırır. Bu artı değerlere ek olarak, C vitamini açısından da oldukça yüksek oranlara sahiptir. Besinler daha hızlı ve etkili bir şekilde sindirilir ve böylelikle, daha çok kalori yakılıp, daha az yağ depolanmış olur. İstah kesen besinler arasında bakalım neler bulunmakta.
 
 
*Tam tahıllar
 
 
Tam tahıl gıdalar, metabolizmamızı güçlendirir ve aynı zamanda insülin seviyemizide sabit tutan kompleks karbonhidratlar ve besinler içerir. Bu tahıllara en iyi örnekler, esmer bulgur, yulaf ezmesi keten tohumu bulunur.  Ek bilgi vermek gerekir ise, tam tahıllar kolesterol seviyesini de düşürür.
 
 

*Brokoli ve Leptin

 
 
Brokoli, C vitamini ve kalsiyum açısından zengin gıdaların başında gelmektedir. Bu vitaminler de kalori yakmamızı sağlar ve metabolizmamızı harekete geçirir aynı zamanda antioksidant da içerirler. 
 
 

*Badem

 
 
Badem, lif, E vitamini, besin maddesi ve sağlıklı tekli doymamış yağ oranı açısından zengindir, aynı zamanda da metabolizmayı dengeler.
 
 

*Ispanak

 
Meyveler, sebzeler ve özellikle de ıspanak, doğal lif açısından zengin besinlerdir. Leptin seviyesini arttırıp sizi tok tutmaya yardımcı olur.
 
 

*Havuç

 
 
Havuç, leptin duyarlılığını arttıran karoten ve antioksidan ile deposudur. Dip not: Vücudumuz, dışardan alınan leptini sindiremez ya da sindirim sistemi aracılığı ile alamaz. Kendi kendine üretmesi gerekir.
 
 

Bu saydığımız besinler vücudunuzu nasıl etkiler?

 
Yukarıda belirttigimiz besinler, birlikte hareket eder bu sayede daha hızlı bir biçimde kilo kaybı gerçekleşir. Bu bilgilere ek olarak:
 
-İştah kontrolü sağlarlar
 
-Yorgunluğu alırlar.
 
 

Leptini harekete geçirmek için öneriler

 
1. Leptin, yağ hücreleri tarafından salınmaya başlandığında, iştahınızı kapatır. Bu hormon ile beraber kilonuza dikkat ederken aşağıdaki maddeleri de aklınızda bulundurmakta fayda var:
 
 
2. Uyku sorunları olan insanların kilo problemleri vardır bu sebeple uyku sorunuzu var ise bu sorunu çözün.
 
 
3. Her gün aynı saatte altı ile sekiz saat uyumanızda fayda var.
 
 
4. Stres seviyenizi düzenlemek için günlük olarak egzersiz yapın.
 
Günde yarım saat, kırk dakikalık bir egzersiz, yeni kas oluşumu sağlamada faydalıdır. Aynı zamanda bu egzersiz yöntemi, depolanmış yağın yakılmasını sağlar.
 
 
5. Karbonhidrat ve şeker alımınızı düşürün.
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Leptin direnci, zayıflamak için neler yapmalıyız, iştah kesen besinler, çabuk kilo verme, hızlı kilo verme yöntemleri, sağlıklı kilo vermek, leptin diyeti, internet haberleri, leptin hormonu, obezite,
Yorumlar
Haber Yazılımı