Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 14:04 Bu haber 437 kez okundu
 
Libya Ateşkes Kararı ve Türkiyeden İlk Açıklama
Türkiye ve Rusyanın önderliğinde darbeci halife hafter ateşkes çağrısını kabul etti.
DÜNYA Haberi
Libya Ateşkes Kararı ve Türkiyeden İlk Açıklama

Son dakika gündem haber, Darbeci Hafter güçlerinin sözcüsü olan Ahmed el-Mismari, Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunun eşliğinde ateşkesi kabul ettiklerini duyurdu. Ateşkes bu geceden itibaren uygulamaya koyuldu.

 

SÖZCÜ KALIN AÇIKLAMA YAPTI

 

İbrahim Kalın konuya ilişkin açıklamalarda bulundu, "Cumhurbaşkanımızın yoğun çabalarıyla devreye giren Libya ve İdlib ateşkes anlaşmaları, Türkiye'nin izlediği barış diplomasisinin somut neticeleridir. Diplomasi bir süreç yönetimidir. Amaç, ülkemizin ve bölgemizin barış, güvenlik, istikrar ve refahını sağlamaktır" diye ifade etti.

 

 

ATEŞKESIN ARDINDAN LİBYA'DA SİLAHLAR SUSTU

 

 

Libya'nın doğusundaki darbeci Hafter'e bağlı savaş güçleri, Türkiye ve Rusya'nın darbeci halife Haftere yönelik Libya yerel saati ile 12 Ocak 00.00'da Türkiye saati ile 01.00'da başlaması planlanan ortak ateşkes çağrısını kabul etti. Darbeci Hafter'e bağlı Sözcü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden görüntülü bir mesaj yayınladığı ve mesajında Libya'nın batısındaki "operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini" fakat taraflardan birinin ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini belirtti.

 

 

LİBYA'DA SON DAKİKA DURUM

 

 

Eski lider Muammer Kaddafi'nin devrildiği 2011'de başlayan iç savaş hala sürüyor. BM'in ürettiğu siyasi çözüm çabaları da bugüne kadar başarıya ulaşmadı. İki farklı hükümet tarafından yönetilen Libya aynı zamanda da coğrafi olarak da üçe bölünmüş durumda. Libya'nın Sirte ve Trablus gibi batısındaki şehirleri Birleşmiş Milletlerce desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti olarak görülüyor; doğu kesimlerini Tobruk merkezli Darbeci General Halife Hafter'e bağlı birtakım silahlı gruplar kontrol ediyor. Libya'nın çöl olan güney kısımları ise yerel aşiretlerin elinde.

 

 

LİBYA'DA SEVİNÇ GÖSTERİLERİ HAVAİ FİŞEKLİ KUTLAMA

 

 

Ülkede yapılan ateşkesin ardından Libya halkı havai fişeklerle kutlamalar yaptı. Sokaklarda ve caddelerde Araç konvoyları oluştu korna sesleriyle araç sürücüleri bu sevince ortak oldular. Gece yarısına kadar bombardıman sürüyordu, ateşkesin ardından gece yarısından sonraki 48 saat icerisinde başkentte sukunet hakim.

 

Hafter ateşkesi kabul etti. TIKLAYIN

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Libya, Ateşkes, Kararı, ve, Türkiyeden, İlk, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı