Haber Detayı
29 Aralık 2021 - Çarşamba 13:21
 
Lut Gölü
Lut Gölü'nün Hikayesi...
GEZİ REHBERİ Haberi
Lut Gölü

Lut Gölü

Lut Gölü Özellikleri

 

Gündem  son dakika internet haberleri Lut Gölü, Lut Gölü Özellikleri, Dünya'daki en tuzlu üçüncü göl. Deniz seviyesinden 422 metre daha alçakta olan Lut Gölü, 600 kilometrekarelik bir alanda bulunuyor. Ortalama derinliği 146 metre olan Lut Gölü’nün en derin noktası 376 metre.

Şeria Nehri yatağı boyunca göle taşınan maddeler ve yüksek sıcaklık sebebiyle aşırı buharlaşmanın etkisi de tuz oranının yükselmesinde en önemli etkenler. Lut Gölü’nün bu kadar merak edilen biryer olmasının sebebi kutsal kitaplarda bu gölden bahsedilmesi ve ayrıca göldeki yüksek tuz oranından dolayı neredeyse hiç kıpırdamadan bile su üzerinde batmadan durulabilmesi.

Ayrıca Lut Gölü’nün çamuru ve tuzu bazı kozmetik ürünlerinde kullanılmakta.
 

Lut Gölü'nün Hikayesi

 
Lut Gölü ismini Lut Peygamber’den alıyor. Hz. Lut’un peygamber olarak gönderildiği, Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomore şehirleri Eski Ahit’in Tekvin kitabına göre günahkar kentler olarak anlatılıyor. İslam inanışına göre ise MÖ 1900 yıllarına kadar varlığını sürdüren Lut kavmi, Kuran-ı Kerim’de eşcinsel ilişkileri sebebiyle üzerine taş yağdırılan, taşa dönüşüp, yok edilen bir halk.

Kuranı Kerim’de Lut Kavmi

 
Kuran-ı Kerim’in Ankebut, Araf, Hud, Hicr, Enbiya, Necm, Kaf, Kamer, Saffat, Neml ve Şuara surelerinde Lut Kavmi’ne yapılan uyarılar ve başlarına gelen felaketten bahsedilmekte.
 
Lut Gölü Nerede?
 
Lut Gölü doğuda Ürdün, batıda İsrail ve Batı Şeria ile sınırlanmış bir tuz gölüdür. Ürdün Rift Vadisi'nde yer almaktadır ve ana kolu Ürdün Nehri'dir.

Yüzeyi ve kıyıları, Yeryüzü'nün en düşük rakımlı deniz seviyesinin 430.5 metre daha altındadır. 304 metre derinlikte, dünyanın en derin hipersalin gölüdür. Okyanusa göre 9.6 kat tuzlu ve yüzmeyi deneyen kişileri havaya kaldıracak kadar yoğunluğa sahiptir.
 
Lut Gölü - Ölü Deniz
Lut Gölü'ne, Ölü Deniz de denilir bunun sebebi, sudaki yüksek tuz oranından dolayı hiçbir yaşama ev sahipliği yapamamasındandır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Antalyada gezebileceğiniz 7 harika yer
Bursa Gezi Rehberi
Kaynak: Editör: Serkan Ç
Etiketler: Lut Gölü'nün Hikayesi, Lut Gölü, Lut Gölü Hikayesi, Lut Gölü Özellikle
Yorumlar
Haber Yazılımı