Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 19:18
 
Macron'un Türkiye İle Alıp Veremediği Nedir?
Fransız Le Point dergisi yeni sayısında Türkiye ile ilgili kışkırtıcı ve olmadık bir yayında bulundu.
SİYASET Haberi
Macron'un Türkiye İle Alıp Veremediği Nedir?

Macron Türkiye'den Ne İstiyor?


Fransız Le Point dergisi yeni sayısında Türkiye ile ilgili kışkırtıcı ve olmadık bir yayında bulundu.

Dergide, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Deniz Kuvvetleri'ne bağlı askerlerin önünde yaptığı konuşmadan alınan bir görüntü var ve resme dair de şöyle bir yazı; "Ayasofya, Suriye, Libya, Akdeniz... Erdoğan, Kapımızdaki Savaş."

Le point


Cumhurbaşkanı Erdoğan Suç Duyurusunda Bulunmuştu


Le Point dergisi Türkiye karşıtı haberleri ile biliniyor. Geçtiğimiz yıl Le Point'e Cumhurbaşkanı Erdoğan suç duyurusunda bulunmuştu. Derginin 24 Ekim'deki sayısının kapağında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafı kullanılmış ve Fransızca hakaret edilmişti, Cumhurbaşkanı Erdoğan da yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 


Fransa'nın Suriye Ve Libyadaki Çıkarları Tehdit Altında


Suriye ve Libya'daki çıkarları tehdit altına giren Fransa "gemi tacizi" iddialarıyla Türkiye üzerinde siyasi baskı oluşturmaya çalışıyor, NATO'dan beklediği desteği bulamayan Fransa, Avrupa Birliğinden de istediği desteği göremedi.


Macron Siyasi Çıkarları İçin AB'den Destek Arayacak Mı?


Ekonomik ve siyasi çıkarlarını korumak için Macron'un NATO'da bulamadığı desteği, AB'de aramaya devam edeceği düşünülüyor. AB'nin ise üye dayanışması yapmayıp haklıdan yana bir politika sürdürmesi isteniyor.


Macron'un 3 Yıllık Sorunlarla Dolu Yönetimi


Macron'un üç yıllık cumhurbaşkanlığı süresince ülke, sorunlarla boğuşuyor. Ayrıca başbakan ve bakanların görevden ayrılması da Macron'u zor duruma sokan durumlardan sadece birkaçı.

Türkiye karşıtlığının aşırı sağcı kesimlerde prim yaptığını gören Macron bu tutumunu daha da ileriye götürüyor.

Macron Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatından da rahatsız olmuştu ve yine hatırlayacağınız üzere "NATO’nun beyin ölümü" tartışmasını başlatmıştı.


Hafter'dan Vaatler Mi Var


Fransa Libya'da ise çıkarlarını darbeci general Hafter'a bağlamıştı. Hafter’in özellikle petrol üzerine bazı vaatlerde bulunduğu iddia ediliyor.

AB, Libya'da sözde BM silah ambargosunu sağlamak için İrini Operasyonunu başlatmıştı. Şimdi ise İrini Operasyonu'nun Hafter'ın silah nakliyesini kolaylaştırdığı düşünülmekte.

Fransa, Hafter’e destek veren Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır'a da ses çıkarmıyor.

 

Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Le poin dergisi, le poin dergisi kapağı, Le Point dergisi Türkiye karşıtı haberleri, le point,
Yorumlar
Haber Yazılımı