google-site-verifica
Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 03:12 Bu haber 301 kez okundu
 
Magnezyum Nedir? Faydaları Nelerdir?
Magnezyum eksikliğinde hangi sorunlarla karşılaşırız ? Magnezyum ve Kalsiyum orantısı neden önemlidir?
SAĞLIK Haberi
Magnezyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

MAGNEZYUMUN İNANILMAZ FAYDALARI NELERDİR?

 

 

Güçlük kemikler için kalsiyuma ihtiyaç duyulurken kalsiyumun iyice özümsenmesi için ise yeterli oranlarda magnezyuma ihriyaç var.

 

Bilinen En Yaygın Gıda Alerjileri Nelerdir? Bu Gıdaların Yeri Nasıl Doldurulabilir?


"Sisu", Zor Zamanlar İçin, Finlandiya Stratejisi

 

Vücudumuz, magnezyumu kas ve sinir sistemini düzenlemenin yanı sıra, enerji üretmek, protein ve yağ sentezlemek için de kullanır fakat, çok önemli olmasına karşın, nüfusun 75’inin magnezyumu eksiktir.
Magnezyum eksikliği nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıklarından "yetersiz miktarda yeşillik ve yapraklı sebzeler, işlenmiş tahıllar", gereğinden fazla işlenmiş topraktan ve organik besinleri üretirken kullanılmış olan kimyasal gübrelerden kaynaklanmaktadır.
 
 

Neden magnezyuma ihtiyaç duyarız?

 

Genel olarak, vücuttaki yüzlerce enzimin fonksiyonu için düzgün çalışması için oldukça gerekli bi mineraldir. Buyrun vücudumuzun neden magnezyuma ihtiyaç duyduğuna bakalım.
 

*Hücre bölünmesi ya da vücüdumuzun gelişmesi için gerekli olan proteinlerin sentezlemesini sağlar.

 
-Vücudumuzun kendi içindeki iletişimde kullandığı elektriksel sinyallerin sağlıklı çalışabilmesi için.
-En önemlisi kan basıncını, damar koyuluğunu, nöron ve kan dolaşımı arasındaki elektrik bağlantıların stabilizesi için.

 

*Kas ve kemik fonksiyonları için

 

-Sağlıklı kemiklerin oluşumu için çok önemlidir, ayni kalsiyum ve D vitamini gibi bu minarelde kemikleri güçlendirir.
-Ruhsal sağlığımızı düzene sokan bir nörotransmiter olan serotonini yeterli seviyede salgılamasını sağlar ve eksikliği büyük ve derin bir depresyona sebep olabilmektedir.
-Magnezyumun eksikliğini tam manası ile örneklendirmek gerekir ise, bu minaralin eksikliğı ile yaşamak, içinde benzin olmayan bir arabayı sürmeye çalışmak gibidir.
-Magnezyum kalsiyuma oranla daha az bulunur ve buna rağmen kalsiyuma daha çok önem veririz. Aslında her ikisi de güçlü ve sağlıklı kemik pluşumu için hayati öneme sahiptir.
-Kalsiyumda, vücudumuzda görevini sağlıklı ve tam bir şekilde yerine getirebilmek için magnezyuma ihtiyaç duyar ve maalesef bunu çoğu insan bilmez. Buna karşın, aşırı kalsiyum alınımı, magnezyumun alımını bloke edebilir; bu durumda sağlığımızı olumsuz etkileyebilir.
-Kalsiyum ve magnezyum birlikte çalışır. Magnezyum, kalsiyumun hücresel olarak alınmasını kontrol altında tutar. Bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki hücrede az miktarda magnezyum ve aşırı miktarda kalsiyum varsa; bu durum kramp, migren, anksiyete gibi sorunlara sebep olabilir.
-Magnezyum minerali aynı zamanda kalsiyumun kan içinde çözünmesine yardımcı olur, bunun bize faydası ise böbrek taşı oluşumunu önlemesidir. Buna duruma dikat etmek gerekir, çünkü; osteoporoz için kalsiyumu magnezyumsuz almak, böbrek taşı oluşumuna neden olacaktır.

 

 

 
 
 
 
Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Magnezyum, Nedir?, Faydaları, Nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı