Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Osman Gazi
Osman Gazi
Hürrem Sultan
Hürrem Sultan
Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 16:15
 
Mahidevran Sultan Kimdir?
Mahidevran Sultan Neden Öldü?
KÜLTÜR Haberi
Mahidevran Sultan Kimdir?

Mahidevran Sultan Kimdir?

 

Gündem Mahidevran Sultan, bazı kaynaklarda adı Gülbahar olarak da geçer.

Doğumu 1500 civarı Taman Yarımadası, Çerkesya veya Arnavutluk

Ölümü 3 Şubat 1581 Bursa Muradiye Külliyesi

Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın eşi, Şehzade Mustafa'nın annesi.

Çocukları Şehzade Mustafa

Dini İslam
 

Mahidevran Sultan Türk mü

 
Devşirme olmadığı, babasının Kabardey Çerkes hükümdarı İdar Mirza Temruko annesinin ise Mengli Giray kızı Nazcan Hatun (Yavuz Sultan Selim’in eşi Ayşe Hatun’un kızkardeşi) olduğu, gerçek isminin ise Malhurub olduğuna dair son dönemlerde belgeler çıkmıştır.

Saruhan Sancak Beyi Şehzade Süleyman'ın Manisa Sarayı haremine girdikten sonra 1515 te Süleyman'ın en büyük erkek çocuğu olan Mustafa'yı dünyaya getirmesinden sonra Mahidevran ismini aldı.1520 Eylülünde I. Selim'in vefat etmesiyle Süleyman'ın Osmanlı padişahı olmasından dolayı çocuğuyla beraber İstanbul'a geldi. İki kızkardeşinin de sarayda onunla birlikte yaşadığı ve mezarlarının Bursa’da Muradiye Külliyesindeki Saraylar türbesine oldukları düşünülmekte.

Şehzade Mustafa büyüdüğünde Osmanlı geleneklerine uygun olarak Saruhan Sancak Beyi olarak görevlendirildi. Ayrıca geleneğe göre annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Saruhan'a gitti. 6 Ekim 1553 tarihinde Sultan Süleyman, Konya'da bulunan oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı düşüncesiyle boğdurttu. Mustafa'nın cenazesi Bursa'ya gönderildi. Mahidevran ile Mustafa'nın kızı ve cariyeleri de Bursa'ya sürüldü.
 

Mahidevran Sultan Neden Öldü?

 
Mahidevran Sultan, 8-10 kişilik maiyetiyle birlikte Amasya’dan Bursa’ya sürgün edilmişti. Padişah hanımı olarak alması gereken paşmaklık toprakların vergisi kesildi. On sene civarında Bursa'da yaşadığı evin kirasını ödeyemez duruma gelip oldukça borçlandı. Sultan Süleyman diğer eşi Hürrem Sultan'ın 1558'deki ölümünden sonra, Bursa kadısı vasıtasıyla Mahidevran'ın borçlarını ödetip kendisine ödenek bağlattı. Bir sonraki sene ise aşağıdaki fermanla Bursa Hisarı'nda, İmaret-i İsâ mahallesindeki Leyszâde evini kendisine aldırttı.

"Gelen bilgi doğru ise hükm-i hümayunum elinize geçince o çeşit evlerin kirası günde ne ediyorsa bilgi alınıp söz konusu evlerde ne zamandan beri oturulup kirasının verilmediği hesaplanıp çıkan meblağın Hassa Harc Emininden verilmesi için ferman olunmuştu. Buna göre filan kişilerle evlere gidilip araştırma yapıldı. Günlük 10 akçe kira bedeli çıkarıldı. 9,5 yıllık kira bedeli hesaplanıp 34 bin 200 akçe ev sahiplerine ödendi."

Mahidevran, kendisine verilen ödenekle geçinirken, oğlu Mustafa'nın Muradiye'deki mezarının üstüne Mustafa-i Cedit Türbesi'ni yaptırdı. Mahidevran Sultan 3 Şubat 1581 tarihinde ölürken, oğlunun yanına gömüldü.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osman Gazi'nin Hayatı

Hürrem Sultan kimdir?
Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı