Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 21:44
 
Mahkeme Emsal Karar Aldı! Tazminatsız Kovuldu
Bursada özel bir şirkette satış departmanından bir kişi tazminatsız kovuldu.
GÜNDEM Haberi
Mahkeme Emsal Karar Aldı! Tazminatsız Kovuldu

Mahkeme Emsal Karar Aldı

Gündemin nabzı, Bursa'da Bir işyerinde satış danışmanı olarak çalışan bir kişi kadınlar tuvaletini kullanmış olması nedeniyle tazminatı verilmeden kovuldu. Gündemin nabzı, Bursa 2. Iş mahkemesine başvuruda bulunan ve mağdur olduğunu savunan davacı, hakkındaki suçlamaların asılsız olduğunu, yöneticilerinin talimatlarını eksiksiz yerine getirdiğini ve çalışma performans/işgücüyle sayılı çalışanlardan olduğunu ve iş akdinin haksız fesh edildiğini belirterek; ihbar tazminatı, hafta tatili ücreti, yıllık izin ücreti, kıdem tazminatı, ücret ve izin alacaklarını talep etti.

 

İŞ YERİ AVUKATI DAVANIN REDDEDİNİ İSTEDİ

Dava edilen şirketin avukatı ise, davacının uzun zamandır iş arkadaşlarına karşı uygunsuz hal ve hareket ve söylemlerde bulunarak iş yerindeki genel huzuru bozduğu, bu nedenle sürekli uyarıldığını ve bu anılan sebeplerle iş akdi fesh edilen davacının iş akdinin, İş Kanunu'nun 25/II-d bendi uyarınca haklı nedenlere dayandırılarak feshedildiğini, davacının herhangi bir hakka talebinde bulunamayacağını savunarak davanın reddini talep etti.

 

YARGITAY EMSAL BİR KARAR VERDİ

Mahkeme, davayı davacının lehine kabul etti. Davalı şirket isetemyize gitti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsâl bir karara imza attı. Verilen kararda, "Davacının bayanlar tuvaletini kullanarak bayan çalışanların rahatsız ve tedirgin olmalarına sebebiyet verdiği tutanak altına alınmıştır. Davacının savunmasında arada bayanlar tuvaletine girdiğini açıkça kabul etmesi, davacı tanığı H.F.A.'un da 'Davacının kadınlar tuvaletini kullandığı için işten çıkartıldığını iş yerine gittiğimde kendisinden duydum' demek suretiyle bunu doğrulaması ortadadır. Feshe konu edilen 11.04.2014 tarihli tutanak tanıklarının tutanağın içeriğini doğrulayan duruşmada alınan ifadeleri karşısında; davacının diğer davranışlarının yanı sıra özellikle bayanlar tuvaletine girmek sureti ile iş yerinde huzursuzluğa yol açtığının anlaşılması karşısında; mahkemece işveren feshinin haklı olduğu kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulü hatalıdır. Temyiz olunan kararın, bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir" denildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı