Reklam, reklam vermek istiyorum
Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 06:32
 
Malcolm X Hayatı
Malcolm X Suikastinin Perde Arkası
KÜLTÜR Haberi
Malcolm X Hayatı

Malcolm X Hayatı

 

Gündem. Malcolm X gerçek ismi Malcolm Little olan ve Müslüman olduktan sonra Arapça El-Hacc Mâlik el-Şahbâz ismini alan Amerikalı siyasetçi ve insan hakları savunucusu. Bugün hangi yemeği yapsam.

Doğumu: 19 Mayıs 1925
Omaha, Nebraska ABD

Ölümü 21 Şubat 1965
New York, ABD

Ölüm sebebi: Suikast

İslamla tanışması: (1948–1965)

Evlilik: Betty Şahbaz (1958)

Çocukları:

Attila Şahbaz (Attallah Shabazz)

Kubilay Şahbaz (Qubilah Shabazz)

İlyasa Şahbaz (Ilyasa Shabazz)

Cemile Şahbaz (Gamilah Lumumba Shabazz)

Melike Şahbaz (Malikah Shabazz)

Melek Şahbaz (Malaak Shabazz)

Ebeveynleri:

Earl Little

Louise Norton Little

Malcolm X Kimdir?

 
Malcolm üç yaşındayken, annesi gittikçe kötüleşti. Annesi Michigan eyaletinin Kalamoza akıl hastanesine yatırıldı. Altı yaşındayken babası öldürüldü ve kendisi koruyucu aileye verildi.

1946 yılında (20 yaşındayken), hırsızlık ve hâneye tecavüz suçlarından hapishaneye girdi. Hapishanede, İslam Ümmeti - Nation of Islam isimli siyahi harekete katıldı.

1952 senesinde şartlı tahliye edildi. Tahliye edildikten kısa süre sonra hareketin liderlerinden biri haline geldi. Siyah ile beyaz Amerikalılar'ın ayrılması gerektiğini savundu ve sivil haklar hareketinin ırksal bütünleşme vurgularına karşı alaycı tavırlarda bulundu.

1964 yılının Mart ayında; Malcolm X, siyahi İslam Ümmeti lideri Elijah Muhammed ile ilgili büyük bir hayal kırıklığı yaşadı ve bu hareketten ayrıldı. Sonra Sünni İslam ile tanıştı. Orta Doğu ve Afrika'da bulunduğu süre zarfından sonra Müslüman Camisi isimli şirketi ve Afro-Amerikan Birliği Örgütü'nü kurmak için ABD'ye geri döndü ve Pan-Afrikanizm, siyahilerin kendi kaderini şekillendirme ve kendi kendilerini savunma hakkı gibi konuların önemini belirterek ırkçılığı reddetti.

Malcolm; "Siyahi bir Müslüman olarak şu an özür dilememe sebep olan birçok şey yaptım. Bir hortlak gibiydim. Belli bir yön işaret edildi ve yürümem söylendi." diye bir konuşma yaptı.

İslam Ümmeti hareketini terkettikten sonra Şubat 1965'te, hareketin üç üyesi tarafından suikaste uğradı.

Malcolm 6 yaşındayken babası, resmi kayıtlara göre tramvay kazası sonucu öldü ama Earl'ün Siyah Lejyon tarafından öldürüldüğüne inanılıyordu.

Aylık 18 dolar ödeme yaptığı yaşam sigortası Malcolm'ın annesi Louise Little'ı 1,000 dolar maaşa bağladı ama daha sonra ödeme yapan şirket, Louise'in intihara teşebbüs ettiğini iddia ederek politikaları gereğince maaş ödemeyi kesti. Geçinmekte zorluk çeken Louise bahçesinin bir kısmını kiraya verdi ve oğullarını avcılığa yönlendirdi.

1938 Senesinin sonlarına doğru, tedavi görmek için hastahaneye yatırıldı. Çocuklar ise birbirlerinden ayrılarak koruyucu ailelere verildi. Malcolm ve kardeşleri annelerini tam 24 yıl sonra hastaneden taburcu edebildiler.

Malcolm Little, orta okulda diğer öğrencilerden daha başarılıydı. O sıralarda en büyük arzusu avukat olmaktı ama beyaz bir öğretmeninin "avukatlık bir zenci için hiç de gerçekçi bir hedef değil" diyerek onun okulu bırakmasına sebep oldu. Malcolm bu ve yaşadığı diğer benzeri olaylarla ilgili daha sonra şu sözü söylemiştir; "Beyaz dünyada yeteneği ne olursa olsun kariyer hedefleyen bir siyahi için yer yok."

Malcolm, 14 yaşından 21 yaşına kadar üvey kız kardeşi Ella Little-Collins ile birlikte Roxbury semtinde yaşamış, bu dönemde birçok farklı işte çalışmıştı. Flint'te bulunduğu kısa bir süreden sonra 1943 yılında Harlem'e gitti. Burada, uyuşturucu, kumar, haraç, hırsızlık da dahil olmak üzere birçok suça karıştı.

Daha sonra ise dedesinden (anne tarafından) bir miras kalmıştır. 1945 yılının sonlarına doğru Malcolm, Boston'a geri döndü ve burada dört suç ortağıyla birlikte zengin beyaz aileleri hedefledikleri çok sayıda soyguna karıştı. 1946 yılında tamirci dükkanından saat çalarken tutuklandı. Şubat ayında ise, yankesicilik ve haneye tecavüz suçlarından 8 ile 10 yıl arasında ceza aldı.
 

Malcolm X Hapishane

 
Malcolm Little tutukluluk süresince kendi kendisini yetiştirmiş bir kişi olan mahkûm arkadaşı John Bembry ile konuştu. John yapmış olduğu etki ile, Malcolm'un okumaya karşı isteğini artırdı.

Kardeşi Reginald ise Malcolm'a "Malcolm, sigara içmeyi ve domuz eti yemeyi bırak. Hapishaneden nasıl çıkılacağını sana göstereceğim." diye mesaj gönderdi. Bunun üzerine sigara içmeyi ve domuz eti yemeyi bıraktı. Sonra Reginald, ziyarete geldiği bir gün  İİslam Ümmeti Hareketi ve öğretileri ile ilgili bilgiler verdi. Malcolm ise beyaz insanlarla kurduğu tüm ilişkilerde sahtekarlık, adaletsizlik, açgözlülük kin ve düşmanlık olduğu kanısına vardı ve İslam Ümmeti hareketinin fikirlerini benimsedi.

1948 yılının sonlarına doğru Malcolm, İslam Ümmeti hareketinin lideri Elijah Muhammed'e bir mesaj gönderdi. Elijah da Malcolm'a, "Geçmişini unut alçakgönüllülük ile Allah'a boyun eğ, dua et ve bir daha kötü işlere bulaşma." diye tavsiye etti.

1950 yılında, hapishaneden ABD Başkanı Truman'a bir mektup yazdı ve Kore Savaşı'na karşı olduğunu ayrıca başkanın bir komünist olduğunu belirtti. Bunun üzerine FBI tarafından hakkında bir dosya oluşturuldu.
 

Malcolm X Eşi

 
1955 Senesinde Betty Sanders, Malcolm X ile bir konferansında karşılaştı, daha sonra yemekli bir toplantıda tekrar karşılaştı; kısa süre sonra da düzenli olarak Malcolm'un konferanslarına katılmaya başladı. 1956 yılında Betty, ismini Betty X yaparak İslam Ümmeti hareketine katıldı. Malcolm ile Betty'nin yüz yüze görüşmesi bu hareketin öğretilerine ters düşmekteydi, bunun için çift sadece sosyal etkinliklerde birbirleriyle görüşebiliyordu. Malcolm bu sebeple New York'taki birçok müzeye ve kütüphaneye düzenlediği toplu ziyaretlere Betty'yi de davet etmiştir. Sonrasınds ise 1958'de Malcolm X, Betty ile yaptığı bir telefon görüşmesinde ona evlenme teklif etti ve iki gün sonra da evlendiler ve 6 kız çocuğu sahibi oldular.
 
Malcolm X Ölümü
 
21 Şubat 1965'te Manhattan'daki Audubon Salonu'nda; Malcolm X konuşma yapmaya hazırlanırken, 400 kişilik dinleyiciden biri "Zenci! Ellerini cebimden çek!" diye seslendi. Malcolm ve korumalarının olayı bastırmaya çalışacakları sırada, bir adam da ileriye doğru atlayıp Malcolm'un göğsüne ateş etti. İki kişi daha tabancalarıyla sahneye doğru ateş ediyordu.

Malcolm, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ne götürüldü. Kısa süre sonra da öldüğü açıklandı. Yapılan otopsiye göre göğsünde, sol omzunda, kollarında ve bacaklarında olmak üzere 21 yerinden yaralandığı belirlendi.
 
Malcolm X Kim Öldürdü?
 
Saldırganlardan birisi (İslam Ümmeti hareketinin üyelerinden Talmadge Hayer, polis olay yerine ulaşamadan kalabalık tarafından linç edilmiştir. Diğer iki saldırgan da hareket üyelerinden Norman 3X Butler ile Thomas 15X Johnson'dır. Mart 1966'da, üç kişi suçlu oldukları kanıtlanarak müebbet hapse mahkûm edilmişlerdir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Megali İdea Projesi Nedir?

Andromeda, Perseus’un Aşkı
Kaynak: Editör: S Çndk
Etiketler: Malcolm X ölümü, Malcolm X kim öldürdü, Malcolm X eşi, Elijah Muhammed, Malcolm X hayatı
Yorumlar
Haber Yazılımı