Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc meta name="googlebot" content="indexs, follov" />
Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 22:57
 
Mars'ta Elon Musk Kanunları Mı Geçerli Olacak?
Şirket, Mars'ta hayat başladıktan sonra belirlenecek" özyönetim kuralına" bağlı olunacağını belirtti.
TEKNOLOJİ Haberi
Mars'ta Elon Musk Kanunları Mı Geçerli Olacak?

Mars'ta Elon Musk Kanunları Mı Geçerli Olacak?

 

Gündem, Son dakika haberler, Elon Musk'ın SpaceX'i Mars'ta kendi kanunlarını uygulayacak. SpaceX "Mars'taki yaşam üzerinde Dünya yönetiminin yetki veya egemenliğinin bulunmadığını" ileri sürüyor. Şirket, Mars'ta hayat başladıktan sonra belirlenecek" özyönetim kuralına" bağlı olunacağını belirtti.

 

Gündemin nabzı, Elon Musk, geçen hafta Mars'ta kendi kendine yetebilen bir şehir kurma planlarını açıklamıştı. SpaceX'in gelecekte kuracağı koloni muhtemelen yüzeydeki insan ve makinelere internet bağlantısı sağlamak için gezegenin yörüngesinde dolaşan Starlink uydu filosundan yararlanacak. 800'den fazla internet uydusu ise Dünya'nın yörüngesine fırlatıldı.

Dünya yada Ay'da sağlanan Starlink hizmetleri Kaliforniya Eyaleti'nin kanunlarına göre işleyecek. Bağlayıcı yasanın ilgili bölümünde ise şöyle yazıyor: "Mars üzerinde veya Starship yada diğer kolonileşme amaçlı uzay araçlarıyla Mars'a geçiş halinde sağlanan hizmetler için, taraflar Mars'ı özgür bir gezegen olarak tanır ve Dünya merkezli hiçbir yönetimin Mars'taki faaliyetler üzerinde yetki veya egemenliği bulunmadığını kabul eder. Buna bağlı olarak, anlaşmazlıklar o zamanki Mars yerleşiminin iyi niyetiyle belirlenmiş özyönetim kuralları çerçevesinde çözülür."
 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 


SPACEX UZAYA 60 İNTERNET UYDUSU DAHA FIRLATTI
 

Dil öğrenmek çok kolayBeş yıl içinde konuşmaya veya dil öğrenmeye gerek kalmayabilir.
 

Elon muskElon Musk: Mars'a yerleşmek için acele etmeliyiz
 

Kaynak: Editör: Y. Sevinç Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı