Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:04 Bu haber 481 kez okundu
 
Mavi Bebek Oyunu Nedir
Mavi Balinadan sonra Karanlık bir oyun daha piyasaya sürüldü 'mavi bebek'
GÜNDEM Haberi
Mavi Bebek Oyunu Nedir

Mavi Bebek Oyunu

Mavi balina nedir

www.gundeminnabzi.com 'Mavi Balina' ve 'Momo gibi tehlikeli sosyla medya oyunlarından sonra internette yaygın olan 'Mavi Bebek' uygulamasına ilişkin uyarılar artmaya devam ederken Prof. Dr. Eraslanda uyarılarda bulundu ve dijital dünya gelişmeye devam ettikçe ilginç, problemli ve karanlık oyun ya da uygulamaların ortaya çıktığını çıkacağını belirterek, "'Mavi Bebek' çok da yeni değil. Daha önceden var olan; fakat ülke gündemine yeni giren bir uygulama. Özellikle sosyal medya üzerinden insan beynini 'amigdala' adı verilen kaygı ve korku bağlamına vurgu yaparak, ses, görüntü ve multimedya gibi destekleyici vurgularla etkiliyor. Sosyal medya günümüzde böylesi kademeli tehlikeli oyunları dolaşıma sokmakta çok hızlı bir mecra konumunda." diyerek uyarılarda bulundu.

 


MAVİ BEBEK OYUNU NEDİR?

 

Mavi bebek oyunu nedir
(SODİGEM) Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, konuyla ilgili bilgi aktarımında bulunarak sözlerine şunları ekledi:'Mavi Balina', 'Mavi Bebek' gibi dijital illüzyon temelli oyunlara karşı anne ve babalar dikkat etmeli. Ayrıca böylesi oyunlarda arkadaş faktörü çok ön planda. Arkadaş grupları birbirini meydan okumalara davet etmektedir. Bu yüzden çocuklar farkına varmadan kendilerini gösterme, önde olma, onanma, rekabet duygularıyla beraber kademeli tehlikeli oyunların da eline düşmektedir." Dedi.OYUN 13 KERE 'BLUE BABY, BABY BLUE' DEDİRTEREK BAŞLIYOR

Mavi bebek oyunu nasıl oynanır
Dr. Eraslan, 'Mavi Bebek' oyununda çocukların diğer karanlık oyunlarda olduğü gibi telkinle korkutulduğunu ifade ederek, bu oyunun özellikle 12-15 yaş grubu çocuklar için etkili ve tehlikeli olduğunu belirtti. Oyunun telkin esaslı yaptırdığı ilk aşamalı kuralı, banyo aynası karşısında, çocuğun kollarında uyuşma olana kadar elinde bebek olduğunu düşünerek 13 kere 'blue baby, baby blue' diye sallayarak oyuna başlandığını belirtti.

 


İNTİHAR ET, ZARAR VER, ARKADAŞININ BİR UZVUNU KES' GİBİ KORKUNÇ TALİMATLAR!

 


Prof.Eraslan, sözlerine şunları da ekledi: "Tipik bir illüzyon ve hipnoz. Bundan sonra sosyal medya üzerinden çocuk bu sürecin kölesi oluyor. 'Mavi Balina' daha önce WhatsApp üzerinden dolaşırken, 'Mavi Bebek' şu anda TikTok, Facebook, Messenger ve Instagram üzerinden yürümekte. 'Jonathan Galindo' adlı sahte bir hesaptan başlayan bir uygulama. Çocuklar bu sürece girdikten sonra onlara gelen emirleri yerine getiriyorlar. Biz yaptığımız araştırmalar sonucu böyle oyunlara 'kademeli tehlikeli oyunlar' adını verdik. Çünkü aynı 'Mavi Balina'da olduğu gibi basitten zora, normalden anormale yürüyen bir silsilede çeşitli talimatlar veriliyor. 'Mavi Bebek' uygulaması, kolunu küçük kesiklerle başlıyor; 'intihar et, zarar ver, arkadaşının bir uzvunu kes' gibi böylesi korkunç ve trajik talimatlara kadar giden bir uygulama."

 


MAVİ BEBEK OYUNU ÇOK HIZLI YAYILIYOR

 


Gündemde olan Mavi Bebek uygulamasının eski versiyonlardan daha hızlı yayıldığına dikkat çekti ve anne, babaları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Anne ve babaların, kesinlikle çocuklarının internet ortamındaki (sosyal medya) davranışlarını ve dijital ortamdaki kültürlerini bilmeleri ve takip etmeleri gerektiğini belirten Prof. Dr. Eraslan, şöyle anlattı:"'Mavi Bebek' daha çok gece 02.00-05.00 arasında kendini göstermekte. Çünkü 'Mavi Bebek' evde herkes uyurken sakin ortamı ve gecenin verdiği korkuyu kullanır. Anne babaların çocukların davranışlarını dikkatli izlemeleri önemlidir. Çocuk bu sarmala girdiği zaman kademe kademe talimatları yapmak zorunda hissediyor. Yapmazsa elde ettiği kişisel verileri yaymakla korkutuluyor. Mesaj atan kişi çocukları ebeveynlere zarar vermekle korkutuyor. Çocuk böylesi durumlara düşmemek adına ister istemez kademenin içerisine giriyor ve normalden anormale davranışlar yapıyor. Çocuk böylesi bir şeyle karşılaştığı zaman korkuyor, anne babaya açıklamıyor. Bu güven ortamını sağlamalıyız. Çocukların 'hangi programlara gerçek adlarıyla girdiler, geçmiş dosya sistemlerinde ne var' bunların hepsini kontrol etmemiz gerekiyor. Böylesi durumları gördüğümüz zaman da Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na bu sayfayı göndermeliyiz." Dedi.

 

Kaynak: Editör: Serkan Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı