Bumerang - Yazarkafe
Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 16:57 Bu haber 528 kez okundu
 
Merkez Bankası Uyardı Elinizdeki Banknotları Değiştirin.
TC Merkez Bankası (TCMB), vatandaşların ellerinde bulundurduğu YTL banknotları değiştirmek için son günün 31 Aralık 2019 olduğunu duyurdu.
EKONOMİ Haberi
Merkez Bankası Uyardı Elinizdeki Banknotları Değiştirin.

YTL Banknotları değiştirmek için son gün 31 Aralık 2019 

 

TC Merkez Bankası (TCMB), vatandaşların ellerinde bulundurduğu YTL banknotları değiştirmek için son günün 31 Aralık 2019 olduğunu duyurdu. Merkez Bankasın'dan yapılan açıklamaya göre, hala elinde Yeni Türk Lirası banknotları bulunduran kişilerin, bu banknotları 31 Aralık 2019'a kadar Merkez Bankası ve Ziraat Bankası şubelerinden herhangi birine getirerek üzerlerinde yazan aynı değerlerle değiştirebilecekleri belirtildi. 

 

Çok sıfırlı paralar, ekonomimizin itibarını olumsuz etkiliyor.

 

Yıl 1970'lerden itibaren ülkemizde yaşanan yüksek ve kronik enflasyon nedeniyle paranın sürekli değer kaybına uğramasının, sık sık üst değerlerde banknotların piyasaya sürülmesine neden olduğu aktarılan bilgilendirmede, "Öyle ki dünyadaki en büyük kupürlü banknot olan 20 milyon Türk Lirası ülkemizde kullanılmaktaydı. Çok sıfırlı paralar, ekonomimizin itibarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra muhasebe ve istatistik kayıtlarında da sorun oluşturuyordu." Şeklinde ifade edildi. Yapılan açıklamada, bu nedenle 2005'te MB'nın bir para reformu gerçekleştirerek, bu para reformunun ilk aşamasında 01.01.2005'te paradan 6 sıfır kaldırıldığı, YTL banknotlar ve yeni kuruşların piyasa tarafından kullanılmaya başlandığı hatırlatıldı. Para reformunun ikinci ve son safhasında ise basılı banknotlarımızdan "Yeni" kelimesinin kaldırılarak "Türk Lirası"na, paranın asli ve geleneksel kimliğine dönüş yapıldığı açıklamada belirtildi. Yanısıra şunlar da kaydedildi: "Yeniden 'Türk lirası' ve 'kuruş' adını alan banknot ve madeni paralarımız, 1 Ocak 2009'da yenilenen tasarımları, değişen boyutları ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile hayatımıza girdi.

 

10 Yıllık zaman aşım süresi doluyor.

 

Para reformunun ilk aşamasında tanıtılan ve 1 Ocak 2010'da dolaşımdan kaldırılan Yeni Türk Lirası banknotlar için 10 yıllık zaman aşım süresi 31 Aralık 2019'da doluyor. 2019 yılı aralık ayı itibarıyla piyasada dönüştürülmeyi bekleyen yaklaşık 21 milyon adet 174 milyon Türk lirası tutarında YTL banknot bulunuyor. 31 Aralık 2019'dan sonra YTL banknotlar geçersiz hale gelecek." Diye aktardı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Serkan Çendik
Etiketler: Merkez, Bankası, Uyardı, Elinizdeki, Banknotları, Değiştirin.,
Yorumlar
Haber Yazılımı