Verification: e2e9b2b6fc341cbc yandex-verification: e2e9b2b6fc341cbc
Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 20:47
 
Metabolizmanızı hızlandıracak 4 Güçlü Öneri
Metabolizma nedir?, Nasıl Hızlanır?, Hızlandıran yiyecekler nelerdir ?
SAĞLIK Haberi
Metabolizmanızı hızlandıracak 4 Güçlü Öneri

METABOLİZMA NEDİR ?

Metabolizma hızı, gün boyu organların çalışması için ihtihaç duyduğu calori oranıdır. Metabolizması hızlı insanlar yavaş olanlara göre daha fazla calori yakarlar ve daha rahat kilo verirler. Metabolizma hızlandıran yiyeceklerle ve yöntemlerle, gün içersinde dinlenik halde normale göre daha fazla calori yakmak mümkndür. Bu, yiyecek çeşitleriyle mümkün olduğu gibi yöntemleriylede sağlanabilir. Yöntemlere örnek olarak sık sık ama düşük porsiyonlar olabilir.

Bu bilgilee ek olarak birde bazal metabolizma hızımız vardır. Buda vucut dinlenme pozisyonuna geçtiği zaman yani akşam yattıktan sonra sabah kalkana kadar vucudun met. hızıdır. bazal metabolizma hızını ölçen yerlerin başında spor salonları ve diyetisyenler bulunmaktadır. Genelde yaşa ve cinsiyete bağlı olmak koşuluyla 1200 ün altında olmaması gerekir.

METABOLİZMA HIZI

Metabolizma hızı, yaşa, cinsiyete, vucut yağ oranına hatta yaşam tarzına (beslenme alışkanlığına) göre değişiklik gösterir. Vucut calori ihtiyacı günlük 1000 ile 2000 oranında değişiklik göstermektedir.

NETABOLİZMA HIZLANDIRAN YİYECEKLER

Zencefil

Hem vucut sıcaklığını artırır hemde sindirim sistemini çalıştırır bi özelliği vardır. Metabolizma hızınıda yemeklerden sonra /20-/30 oranında artırır.

Acı biber

Capsaicin içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran yiyecekler arasında ilk sırada gelmektedir. Bunu kapsül olarak temin edebileceğiniz gibi aynı etkiyi öğünleriniz arasında kulancağınız biberlede sağlamanız mümkündür. Biber tüketiminizden iki üç saat sonraya kadar metabolizma hızınız yaklaşık olarak 2 katına çıkmaktadır.

Yeşil çay

Kafein içeriği yanı sıra vucut sıcaklığınızı yükselten fenol adında bileşikler içermektedir.

Tarçın

Tarçının iki yönlü etkisi vardır. Birincisi kan şekerinizi düzenleyerek öğünler arası açlık krizlerini engeller ikincisi ise ikincisi ise yine vucut sıcaklığını artırarak termojenik bi etki oluşturur.

 

Bunların yanı sıra, günlük egzersizler, sabah yürüyüşleri, yüzmek, yada başlıyacağınız profesyönel bi spor salonu kilo vermeniz açısından size oldukça fayda sağlayacaktır.

Kaynak: Editör: Sare Çendik
Yorumlar
Haber Yazılımı